Orta ve ağır dehidratasyonlu, akut gastroenteritli hastalarda, intravenöz sıvı tedavisine cevapta end-tidal karbondioksit (ETCO2) gradiyenti ile vena kava kollapsibilite indeksinin karşılaştırılması
Comparison of end-tidal carbondioxide (ETCO2) gradient and vena cave collapsybility in the response to intravenous liquid therapy in patients with medium and heavy dehydratation and acute gastroenteritis
- Tez No: 618217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Akut gastroenterit, dünyada en sık konulan klinik tanılardan olup, ağır AGE vakalarında meydana gelen dehidratasyon, ciddi morbidite ve mortaliteye neden olabilir. Son yıllarda, dehidratasyon durumunda hastalara verilecek sıvı miktarının ve sıvı tedavisine yanıtın belirlenmesinde, transtorasik EKO ile vena kava kollapsibilite indeksinin kullanılabilirliğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak acil servis şartlarında bu ölçümler her zaman mümkün olmamaktadır. Dehidratasyon durumunda meydana gelen metabolik asidoza bağlı olarak dakikadaki solunum sayısı artırılarak arteryel kandaki karbondioksit basıncı azaltılır. Bu da End Tidal karbondioksit (ETCO2) ile koreledir. Bu nedenle bu çalışmanın primer amacı ETCO2 ölçümünün metabolik sıvı açığını, dehidratasyon düzeyini ve sıvı replasmanı sonrası dehidratasyon düzeyindeki gerilemeyi saptamada rolü olup olmadığını ve vena kava kollapsibilite indeksi ile korelasyonunu değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız 3.basamak bir eğitim araştırma hastanesinin acil servisine akut gastroenterit semptomları ile başvuran ve POAC Klinik Dehidratasyon Skalasına göre orta (%6-%9) ve ağır (>%10) dehidrate olduğu düşünülen, spontan soluyan hastalarda yapılmıştır. Hastaların ilk değerlendirme sonrası vital bulguları, ETCO2 değerleri, vena kava inferiorun inspiryum ve ekspiryumdaki çapları ve vena kava kollapsibillite indeksi ölçülerek kaydedilmiş; bu ölçümler IV sıvı replasmanı sonrası tekrarlanmış ve son olarak ölçümler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 16 erkek (%32,7) ve 33 kadın (%67,3) olmak üzere toplam 49 hasta alınmıştır. Ortalama sıvı replasman değeri 664,29±259,41 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute gastroenteritis is one of the most common clinical diagnoses in the world and dehydration in severe cases of AGE can cause serious morbidity and mortality. In recent years, there have been studies on the use of transthoracic ECO and vena cava collapseability index in determining the amount of fluid to be given to patients and response to fluid treatment in case of dehydration. However, these measurements are not always possible under emergency conditions. Due to the metabolic acidosis that occurs in dehydration, the respiratory rate per minute is increased and the carbon dioxide pressure in the arterial blood is reduced. This is correlated with End Tidal carbon dioxide (ETCO2). Therefore, the primary purpose of this study is to evaluate whether ETCO2 measurement has a role in determining metabolic fluid deficit, dehydration level and regression in dehydration level after fluid replacement and its correlation with vena cava collapse ability index. Material and Method: Our study was conducted in patients with spontaneous breathing, who were admitted to the emergency department of a tertiary education and research hospital with symptoms of acute gastroenteritis and were considered to be dehydrated moderately (6-9%) and severe (> 10%) according to the POAC Clinical Dehydration Scale. After the first evaluation, vital signs, ETCO2 values, diameters of the vena cava inferior in inspirium and expiratoryum, and vena cava collapseability index were recorded and these measurements were repeated after iv fluid replacement and finally comparison was made between the measurements. Result: A total of 49 patients, 16 males (32.7%) and 33 females (67.3%), were included in the study. Average fluid replacement value was calculated as 664.29 ± 259.41.