Akut bakteriyel ve viral gastroenterit tanısı konulan hastalarda kan prokalsitonin düzeylerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of blood procalcitone levels as retrospective in patients with acute bacterial and viral gastroenteritis diagnosis
  1. Tez No: 678892
  2. Yazar: AYLİN TUĞBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Akut gastroenterit (AGE) tablosunda başvuran hastalarda doğru tedavi yönetimi, gereksiz antibiyotik kullanımını ve maliyeti azaltır. Ayrıca gelişebilecek antibiyotik direncini de önler. Günümüze dek yapılan çalışmalarda nötrofil oranı, C reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) değerleri bakteriyel gastroenteritli olgularda yüksek saptanmıştır. Fakat bakteriyel AGE ayrımı için laboratuvar tetkiklerinin özgüllüğü ve duyarlılığı yetersizdir. Çalışmamızda AGE tablosu ile başvuran olgularda prokalsitoninin (PCT) bakteriyel ve viral enfeksiyon ayrımında bir belirteç olup olmadığının değerlendirmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza Ege Üniversitesi Çocuk Acil Servisi ve Genel Pediatri polikliniğine 1 Temmuz 2019 – 30 Temmuz 2020 tarihleri arasında ishal yakınması ile başvuran 0-18 yaş aralığında 202 olgu dahil edildi. Retrospektif kesitsel olarak tasarlanmış olan çalışmamızda hastalara ait veriler hastanemiz bilgi kayıt sisteminden elde edildi. Veriler olgu rapor formlarına kaydedildi. Olguların demografik verileri, ishal özellikleri (başlangıcı, 24 saat içindeki dışkılama sayısı, dışkıda kan varlığı, kusma varlığı, yatış ihtiyacı ve hidrasyon durumu), laboratuvar verileri (tam kan sayımı, prokalsitonin ve CRP düzey sonuçları), mikrobiyolojik verileri (dışkı kültür sonuçları) kaydedildi. Olgular dışkı kültürlerinde üreme durumuna göre iki gruba ayrıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 202 olgunun 89 (%44.1)'u kız ve 113 (%55.9)'ü erkek; ortanca yaşları 27 ay (60) ay idi. Olguların %61.9'unun (n=125) son 24 saat içinde ishal yakınmasının başladığı görülürken %15.3'ünün (n=31) 48 saat içinde, %9.9'unun (n=20) 72 saat içinde, %12.9'unun ise (n=26) 96 saat ve üzerinde olduğu saptandı. Olguların son 24 saat içinde dışkılama sayıları değerlendirildiğinde %20.8'i (n=42) 1 ve/veya 2 kez, %33.2'si (n=67) 3-5 kez, %22.3'ü (n=45) 5-10 kez, %22.8'i (n=48) 10 kez ve üzerindeydi. Yine olguların %14.9'unda (n=30) dışkıda makroskopik kan mevcuttu. Başvuruda % 84.2 (n=170) olguda ateş, %53.5 (n=74) olguda ise kusma yakınması vardı. Otuz iki (%15.8) olgu hastane yatışı gerektirirken, 76 (%37.6) olguda dehidratasyon mevcuttu [n=46 %60.6 hafif; n=15 %19.7 orta; n=15 %19.7 ağır]. İkiyüz iki olgunun 51 (%25.2)'inde kültürde bir bakteriyel etken saptanırken 151 (%74.8)'inde üreme saptanmadı. Üreme olan olguların %11.9'unda Salmonella enterica, %10.9'unda Campylobacter jejuni, %1.5 Shigella, %0.5'inde E.coli, %0.5 inde de ikili üreme (Salmonella enterica ile birlikte Campylobacter jejuni) saptandı. Hastalar dışkı kültürlerinde üreme olup olmadıklarına göre karşılaştırıldıklarında; yaş, cinsiyet, ishal özellikleri, dehidratasyon oranları, eşlik eden klinik semptomlar ve yatış ihtiyacı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Fakat gaita kültürlerinde üreme olan %25.2'sinde PCT ortanca değeri 0.77 μg/L iken üreme olmayan olgularda bu değer 0.24 μg/L saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVE: Correct treatment management reduces unnecessary antibiotic use and costs in patients presenting with acute gastroenteritis (AGE). It also prevents antibiotic resistance that may develop. In studies conducted to date, neutrophil ratio, C reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) values were found to be high in patients with bacterial gastroenteritis. However, the specificity and sensitivity of laboratory tests are insufficient for the differentiation of bacterial AGE. In our study, we aimed to evaluate whether procalcitonin (PCT) is a marker for the differentiation of bacterial and viral infections in patients presenting with AGE. MATERIAL and METHODS: 202 patients aged 0-18 who presented with diarrhea complaints to Ege University Pediatric Emergency Service and General Pediatrics outpatient clinic between July 1, 2019 and July 30, 2020 were included in our study. In our study, which was designed as a retrospective cross-sectional, the data of the patients were obtained from the information recording system of our hospital. The data were recorded in case report forms. Demographic data of the cases, diarrhea characteristics (onset, number of defecations in 24 hours, presence of blood in stool, presence of vomiting, hospitalization need and hydration status), laboratory data (complete blood count, procalcitonin and CRP level results), microbiological data (stool culture results) was recorded. The cases were divided into two groups according to the reproduction status in stool cultures and were evaluated statistically. RESULTS: 89 (44.1%) of 202 cases included in the study were female and 113 (55.9%) were male; their median age was 27 months (60) months. While 61.9% (n = 125) of the cases started to have diarrhea within the last 24 hours, 15.3% (n = 31) of the cases within 48 hours, 9.9% (n = 20) within 72 hours, and 12.9% (n = 20) of the cases ( n = 26) 96 hours and above. When the number of defecations in the last 24 hours of the cases were evaluated, 20.8% (n = 42) once and / or 2 times, 33.2% (n = 67) 3-5 times, 22.3% (n = 45) 5-10 times, 22.8% (n = 48) were 10 times or more. Again, in 14.9% (n = 30) of the cases, macroscopic blood was present in the stool. At admission, 84.2% (n = 170) patients had fever and 53.5% (n = 74) patients had vomiting. Thirty-two (15.8%) cases required hospitalization, while 76 (37.6%) cases had dehydration [n = 46, 60.6% mild; n = 15 19.7% medium; n = 15 19.7% severe]. While a bacterial agent was detected in the culture in 51 (25.2%) of two hundred two cases, no reproduction was found in 151 (74.8%). Salmonella enterica was found in 11.9% of the reproductive cases, Campylobacter jejuni in 10.9%, Shigella 1.5%, E.coli in 0.5%, and double growth (Campylobacter jejuni with Salmonella enterica) in 0.5%. When the patients are compared according to whether there is growth in their stool cultures; No statistically significant difference was found in terms of age, gender, diarrhea characteristics, dehydration rates, accompanying clinical symptoms and need for hospitalization. However, the PCT median value was 0.77 μg / L in 25.2% of the stool cultures with growth, while this value was found to be 0.24 μg / L in cases without growth.