Hastaların ameliyat bekleme süresinin kaygı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of patients' surgery waiting time on anxiety and sleep quality
- Tez No: 618222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma; hastaların ameliyat bekleme süresinin kaygı ve uyku kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma Ağustos 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde yatan 18 yaş üzeri 367 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Soru Formu, ''Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği'', ''Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'', ''Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi''kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Science (SPSS) 25.0 paket programı kullanıldı. Değerlendirmede sayı yüzdelik dağılımlar ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız iki grup arasındaki farkın önemlilik testi (t testi), pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada hastaların %58,9'unun kadın, %80,1'inin evli, %59,1'inin ilköğretim mezunu, %44,7'sinin ev hanımı, %42,0'ının kronik hastalığının olduğu, %51,2'sinin daha önce ameliyat olduğu tespit edildi. Hastaların Ameliyata Özgü Kaygı puan ortalaması 23,65 ± 6,41 puan, Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'nin alt gruplarından olan Anksiyete Puan ortalaması, 5,55 ± 3,85 puan, Depresyon Puan ortalaması 4,98 ± 3,95 puan olarak bulundu. Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi Puan ortalaması 5,86± 3,34 puandır. Kaygı toplam puanı ve Pittsburg toplam puanı ameli-yat tarihlerini öğrenme süreleri ile karşılaştırıldığında aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kaygı toplam puanları ile Pittsburg Uyku Kalitesi toplam puanları arasındaki ilişkiye bakıldığında istatiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Hastaların ameliyat bekleme süresinin artmasının kaygı düzeylerini arttırdığı ve uyku kalitelerini düşürdüğü görüldü. Hastaların kaygı düzeyinin artmasının uyku kalitelerini düşürdüğü görüldü. Hastaların hastane anksiyete ve depresyon düzeyleri-nin düşük olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler; kaygı, anksiyete ve depresyon, uyku kalitesi
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this was to investigate the effect of surgery waiting time on anxiety and sleep quality in patients. Method: The study was conducted between August 2018 and May 2019 T. C. Ministry of Health Kütahya University of Health Sciences Evliya Çelebi Education and Research Hospital General Surgery Clinic in the age range of 18 and over was performed with 367 patients. Introductory information question form, ''Anxiety Specific to Surgery Quastionnare'' (ASSQ), ''Hospital Anxiety and Depression Scale'', ''Pittsburg Sleep Quality Index'' were used in the data collection Statistical Package for Social Science (SPSS) 25.0 package program was used to evaluate the data.“One-way analysis of variance (ANOVA), significance test of difference between two independent groups (t test), pearson correlation analysis and multiple regression analysis”were used in the evaluation. Results: 58,9% of the patients in the study were female, 80,1% were married 7,6% were 59,1% were primary school graduates, 44,7% were housewives, 42,0% had chronic disease, and 51,2% had previously had surgery. Patients Anxiety Specific to Surgery Quastionnare score average is 23,65 ± 6,41 points. The anxiety score mean, which is one of the subgroups of the anxiety and Depression Scale, was found to be 5,55 ± 3,85 points and the depression score mean was 4,98 ± 3,95 points. Pittsburg Sleep Quality Index score average is 5,86±3,34 points.