Çocukluk çağı olumsuz olayları ve travmalarının yetişkinlikte alkol/madde kullanımı üzerinde etkisi
The effects of adverse childhood events and traumas on alcohol / substance use in adulthood
  1. Tez No: 618231
  2. Yazar: DAMLA KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı olumsuz olayları ve travmaları yetişkinlikte alkol/madde bağımlılığına yol açabilmektedir. Bu ilişkinin daha derinden araştırılması ve nedensellik bağının desteklenmesi, bağımlılık sorununun oluşmasının engellenebilmesi açısından önemlidir. Araştırmanın amacı; çocuklukta olumsuz yaşantı ya da travma deneyimi olan insanların, yetişkinliklerinde alkol/madde bağımlısı olma risklerinin, olumsuz yaşantı ya da travması olmayanlara göre daha fazla olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Olgu-kontrol tipinde bir çalışmadır. Olgu grubunu Mayıs-Ekim 2019 arasında Ege Üniversitesi Bağımlılık, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü alkol/madde polikliniğinde aktif olarak tedavisi ayaktan devam eden 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise Ağustos-Aralık 2019 arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezi'nde trombosit bağışçısı 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Etki büyüklüğü 0,5, hata payı %5 ve çalışmanın gücü %80 alınarak, %20 yedek sayıyla toplam örneklem büyüklüğü olgu grubundan 157, kontrol grubundan 157 olmak üzere 314 kişi olarak hesaplandı. Polikliniğin işleyişindeki değişiklik nedeniyle araştırma olgu grubundan 40, kontrol grubundan 90 kişiyle tamamlanabildi. Olgu grubundan 2 kişi verilen formları doldurmayı reddetti. Araştırma sonucunda etki büyüklüğü 0,50 ve çalışmanın gücü %100 olarak bulundu. Etik kuruldan onay alındı. Verilerin toplanmasında bir demografik bilgi formu, Olumsuz Çocukluk Yaşantıları Ölçeği (ACE), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Belirti Tarama Listesi (SCL-90) ölçekleri kullanıldı. Tüm formların doldurulması yaklaşık 20 dakika sürdü. Çalışmanın bağımsız değişkenleri; çocukluk çağı olumsuz olayları ve travmaları (duygusal veya fiziksel ihmal ve istismarlar, cinsel istismar) ve diğer risk faktörleridir (cinsiyet, yaşanılan yer, eğitim durumu, medeni durum, yaş, gelir durumu, kardeş sayısı, engel durumu, ebeveynin alkol ve madde kullanım durumu). Veri analizinde ölçüm tipi verilerde Bağımsız Gruplarda T testi, sayım tipi verilerde Ki-kare testi kullanıldı. Olası karıştırıcıların etkisini gidermek ve açıklayıcılığını belirlemek için lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Adverse events and traumas in childhood can cause alcohol / substance abuse in adulthood. It is important to investigate this relationship more deeply and to support the causal link in order to prevent the occurrence of the addiction problem. The aim of this study is to investigate whether the risk of alcohol / drug addiction in adulthood is increased in people who have adverse or traumatic experiences in childhood compared to those who don't have adverse or traumatic experiences. Materials and Methods: This is a case-control study. The study group consisted of individuals aged 18 years and over who were actively treated in the alcohol / substance clinic of the Institute of Addiction, Toxicology and Pharmaceutical Sciences of Ege University between May and October 2019. The control group consisted of platelet donors aged 18 and over at Ege University Hospital Blood Center between August and December 2019. The sample size was calculated using an effect size of 0.5, an error margin of 5% and a power of 80% and 157 cases and 157 controls were planned to be enrolled. Because of the change in the functioning of the addiction clinic, the study could be completed with 40 subjects in the case group and 90 subjects in the control group. Two patients in the case group refused to fill out the given forms. At the end of the research, it is calculated that the effect size was calculated as 0.50 and the achieved power of the study was 100%. Ethics committee approval was obtained. Data were collected using a demographic information form, Adverse Childhood Experiences Scale (ACE), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), and Symptom Check List (SCL-90). Participants completed all forms in about 20 minutes. The independent variables of the study were; Childhood adverse events and traumas (emotional or physical neglect and abuse, sexual abuse) and other risk factors (gender, place of residence, educational status, marital status, age, income status, siblings, disability status, parental alcohol and substance use status). In the data analysis, T-test in independent groups was used to compare scale type data and Chi-square test in categorical type data were used. Logistic regression analysis was performed to clarify and adjust for the effect of possible confounders.