Primer beyin tümörü olan bireylerin cerrahi girişim sonrası süreçteki psikososyal uyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychosocial compatibility levels of individuals which are the primary brain tumors after the surgical intervention
  1. Tez No: 618232
  2. Yazar: NURCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma primer beyin tümörü tanısı konulan cerrahi girişim geçiren hastaların psikososyal uyumunu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018 yılı içerisinde İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahisi servisinde primer beyin tümörü ameliyatı geçirmiş ve taburcu olmuş 100 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler, ''Tanımlıyıcı Özellikler Formu'' ile Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanılmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the psychosocial adjustment of the patients who received a primer brain tumor and underwent surgery and the factors affecting it. The sample of the study consisted of 100 patients who were diagnosed as primary brain tumors in the Neurosurgery service of the Istanbul Training and Research Hospital in 2018, and had a surgical operation and were discharged. In the study, the data were collected by using the ''Descriptive Features Form'' and Treatment and the Psychosocial Adjustment to Illness Scale. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used when evaluating the study data. The suitability of quantitative data to normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test and graphical examinations. Mann-Whitney U test was used in comparison of quantitative variables that did not show normal distribution between two groups. The Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used for comparison of more than two groups of quantitative variables that did not show normal distribution.