Bir halk eğitim merkezindeki kadın kursiyerlerin fiziksel aktivite düzeyleri fiziksel aktiviteye ilişkin görüşleri ve egzersiz davranışı değişim aşamalarının belirlenmesi
Determination of physical activity levels physical activity ideas and behavioral phases of physical activity of female trainees in a public education center
  1. Tez No: 618234
  2. Yazar: ESİN ÖNEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET SEVGİ GENÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma, İstanbul Anadolu yakasında bulunan bir halk eğitim merkezindeki kadın kursiyerlerin fiziksel aktivite düzeyleri, fiziksel aktiviteye ilişkin görüşleri ve egzersiz davranışı değişim aşamalarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak 22 Nisan-8 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, bahar dönemi içindeki kurslara katılan 185 kadın oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenerek, 121 kadın çalışmaya alınmıştır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi (EDDBA) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı ve bir kurs eğitmeni tarafından kurs atölyelerinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 programında; frekans, yüzde, ortalama değerleri, çapraz tablo, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test ve Bonferroni düzeltmesi istatistikleri kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalamalarının 41,58 olduğu ve en fazla lise mezunu, ev hanımı, evli ve çocuk sahibi oldukları belirlenmiştir. Çoğunluğun“normal”beden kitle indeksinde (BKİ) ve ortalamalarının 26,52±4,82 (kg/m2) olduğu saptanmıştır. UFAA'ya göre; kadınların %47,9'u“düşük düzeyde yeterli”, %40,5'i“yetersiz”, %11,6'sı“yeterli”fiziksel aktivite düzeyinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is related with female participants in order to determine the physical activity levels, ideas and behavior stages of the participants in a public education center from 22 April-8 May 2019 on the Anatolian side of Istanbul. The universe of the study was 185 women who attended courses in the spring semester. With the aim of reaching the entire universe, 121 women were included in the study. Personel Information Form, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and Exercise Stages of Change Questionnaire (ESOCQ) were used as data collection methods. The datas were collected in classes by the researcher and a course trainer. In the evaluation of the data in SPSS 24.0 program; frequency, percentage, average values, cross table, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Bonferroni correction statistics were used. It has been determined that the average age of women is 41.58 and they are mostly high school graduates, housewives, married and having children. It has been determined that the majority is in the“normal”body mass index (BMI) and their average is 26.52±4.82 (kg/m2). According to IPAQ; It was determined that 47.9% of the trainees were at the level of“low level of sufficient”, 40.5% is“inadequate”and 11.6% is at the level of“sufficient”physical activity.