Halk eğitim merkezlerinde açılan kurslara kursiyerlerin katılma nedenleri ve memnuniyet düzeylerinin incelenmesi: Hozat Halk Eğitimi Merkezi örneği
Reasons for attending courses opened at public education centers and examination of satisfaction levels: The case of Hozat Public Education Center
  1. Tez No: 790100
  2. Yazar: ATTİLA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, hayat boyu öğrenme kapsamında Halk Eğitimi Merkezlerinin açtığı kurslara kursiyerlerin katılma nedenleri ile memnuniyet düzeylerini Hozat Halk Eğitimi Merkezi yönünden incelemektir. Araştırmayla var olan durum olduğu gibi tespite yönelik olduğundan nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Tezin araştırma evrenini, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında (01.01.2022-30.06.2022 tarihleri arasındaki kurslar) Halk Eğitimi Merkezinde açılan kurslara katılan 767 kursiyer, örneklemini ise bu kursiyerler arasından ulaşılabilen ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 352 kursiyer oluşturmuştur. Veriler Millî Eğitim Bakanlığınca Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara katılan kursiyere yönelik hazırlanıp uygulanan“Kursiyer Memnuniyet Anketi”ve“Kursa Katılma Sebepleri/Nedenleri Anketi”aracılığı ile toplanmıştır. Anketler Etik Kurul kararı ve ilgili makamlardan gerekli izinler alınarak uygulanmıştır. Anketlerle elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiksel teknikler (yüzdelik, frekans, ortalama ve standart sapma), değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı, ilişkisiz üç ya da daha çok örneklem ortalaması arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için ise ANOVA'dan yararlanılmıştır. ANOVA test sonuçlarının anlamlı çıkması durumunda ise farkın hangi gruplar asında olduğuna ilişkin Post Hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
For this purpose, Hozat Public Education Center is to examine the lifelong learning scope, the reasons for the participation of the trainees to the courses initiated by the Public Education Centers and the increase in the user density. The situation with the research is designed in the relational scanning model, which is one of the good research approaches, as they are for determination. The research dimensions of the thesis consisted of 767 trainees who attended the courses opened in the Public Education Center in the 2021-2022 academic year (courses between 01.01.2022-30.06.2022), and the research consisted of 352 trainees who could be reached among these trainees and selected by simple random process methods. The data were collected by the Ministry of National Education with the“Trainee Satisfaction Questionnaire”and“Reasons/Reasons for Attending the Course”, which were prepared and placed for the trainees attending the courses opened in Public Education Centers. Questionnaires Ethics Committee decision and necessary permissions from the relevant authorities were applied. Descriptive bounds techniques (percentage, frequency, mean and standard deviation) were used in the analysis of data obtained by questionnaires, Pearson Correlation Coefficient in examining the relationship between variables, and ANOVA was used to test the spread of the difference between the mean of three or more unrelated measurements. In the case of ANOVA test results, the Post Hoc test was applied regarding the assumption of which groups the difference was.