İzmir ili Bayraklı Adalet Mahallesinde yer alan Halk Hağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezindeki 40 yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlarda semptomatik diz, el ve kalça osteoartrit prevalansının saptanması
The prevalance of symptomatic knee, hand and hip osteoarthritis among the population aging 40 years and older men and women in the Public Health Center of Bayraklı Adalet District of İzmir
- Tez No: 267746
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMİN HEPGÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Giriş ve amaç:Osteoartrit; dünyada en yaygın görülen artrit formu olup (1) 65 yaş ve üzerindeki populasyonda major özürlülük nedenleri arasındandadır (2,3). Dünya Sağlık Örgütü, OA'nın 60 yaş üzerindeki kişilerin en az % 10'da özürlülük sebebi olduğunu tahmin etmektedir (7). Birleşmiş Milletler, dünya nüfusunun, 2005 ve 2050 yılları arasında 2.5 milyara kadar artacağını, bu artışın yarısının 60 yaşın üzerindekilerde olacağını bildirmiştir. Bu veriler sonuçta, potansiyel olarak 125 milyon yeni semptomatik osteoartrit hastası olacağını göstermektedir (11,12).Türkiye'de ülke çapında yapılmış genel bir osteoartrit prevalans çalışması yoktur. İlk kez 2001 yılında da Ankara'da radyolojik kalça osteoartrit prevalansı ve daha sonra Antalya merkezinde kesitsel bir araştırma ile semptomatik diz osteoartrit ve distal interfalangeal eklem osteoartrit prevalans çalışmaları yapılmıştır.Bu çalışma, 40 yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlarda semptomatik diz, el ve kalça osteoartrit prevalansının saptanması amacıyla planlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Çalışma; İzmir ili Bayraklı İlçesi Adalet Mahallesinde yer alan Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezindeki 40 yaş ve üzerindeki erkek ve kadınlarda semptomatik diz, el ve kalça osteoartrit prevalansının saptanması için kesitsel olarak planlanmış ve Mayıs-Temmuz 2009 tarihleri arasında toplam 522 kişi taranmıştır.Araştırmada kullanılacak örnek büyüklüğü Epi Info programı ile 17682 kişilik evrenden % 3 hata payı, % 95 güven aralığı ile 522 kişi olarak hesaplanmış ve sistematik örnekleme yöntemi ile bireyler seçilmiştir.Bulgular:Tarama sonucunda, 40 yaş ve üzerindeki bireylerde semptomatik diz, el ve kalça osteoartrit prevalansları sırasıyla % 20.9, % 2.8 ve % 1.0 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective:Osteoarthritis; is the most common form of arthritis (1) and a major cause of disability in people aged 65 and older (2,3). The World Health Organization estimates that osteoarthritis is the cause of disability of the 10% of people aged 60 years or over (7). In 2007, the United Nations announced that the world population would increase by 2.5 billion between 2005 and 2050. Half of the increase will be people over 60 years of age and this increase alone potentially represents 125 million new symptomatic osteoarthritis patients (11,12).There are no country wide studies about the prevalance of osteoarthritis in Turkey. The first study was made in Ankara about radiographic hip osteoarthritis prevalance in 2001 and afterwards another cross sectional study in the centre of Antalya about the prevalance of symptomatic knee osteoarthritis and distal interphalangeal joint osteoarthritis was made.We have made this study to determine the prevalance of symptomatic knee, hand and hip osteoarthritis in the population of 40 years and older aged men and women.Material and Methods:This cross sectional study was made to determine the prevalance of symptomatic knee, hand and hip osteoarthritis among the population aging 40 years and older men and women in the public health center of Bayraklı Adalet district of İzmir and 522 subjects were randomly evaluated between May-June 2009.The population of the study is 17682 and our sample size was calculated 522 by using Epi Info program. Margin of error 0.5 % and confidence internal was 95 %. Our sample group was selected by systematic random sampling.Results:In our recent study, made in the public health center of Bayraklı Adalet district of İzmir; the prevalance of symptomatic knee, hand and hip osteoarthritis of the 40 years and over aged men and women was found 20.9 %, 2.8 % and 1.0 % respectively. Symptomatic knee osteoarthritis prevelance was 26.6 % in women, 4.7 % in men, symptomatic hand osteoarthrits prevalance was 3.8 % in women and 0 % in men.