İnfertil kadınların eşlerinden ve çevresinden gördüğü şiddet durumunun ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
The determination of spouse and family violence and life quality of infertile women
  1. Tez No: 618246
  2. Yazar: BEHİYE ÜNVER ÇAMBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 19-49 yaş grubundaki infertil kadınların eşlerinden, çevresinden gördüğü şiddet durumunu ve yaşam kalitesini belirlemek için yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Jinekoloji Polikliniğine Haziran-Eylül 2019 tarihleri arasında başvuran, infertilite tedavisi alan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 125 kadın oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''İnfertil Kadınlarda Maruz Kalınan Şiddeti Belirleme Ölçeği (İKMKŞBÖ)'', ''Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği (FertiQoL)'' kullanılmıştır. Verilerin SPSS 24 paket programında analizi yapılmıştır. Toplanan verilerin analizinde; sayılar, yüzdelikler, minimum-maximum değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra normal dağılmayan ölçümlerde Kruskall Wallis Analizi ve Spearman Korolesyon analizi kullanılmıştır. Anlamlı çıkan bulgularda ise ileri analiz olarak Mann Whitney-U analizi kullanılmıştır. Araştırmada, İnfertil Kadınlarda Maruz Kalınan Şiddeti Belirleme Ölçeğinin (İKMKŞBÖ) puan ortalaması 50,2±15,2 ve FertiQoL ölçeği puan ortalaması 58,07±14,74 olarak bulunmuştur. İki ölçekde orta düzeyde puan almıştır.
Özet (Çeviri)
That is a descriptive study conducted with the aim of investigating violance which imposed from husbands and surroundings and quality of life on infertil women at 19-49 ages. Research sample is consisted by 125 women who met the inclusiun criteria and received infertility treatment between June and September 2019 at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Gynecology Outpatient. In this Study, ''Introductory Information Form'', ''Infertile Women's Exposure to Violence Determination Scale (IWEVDS)'', ''The fertility quality of life tool (FertiQoL)'' are used to as a data collection tool. Data were analyzed with SPSS 24 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, and mean and standard deviations , abnormal non-dispersive measurements Kruskall Wallis Analysis, in significant findings Spearman Correlation analysis, for further analysis Mann Whitney-U were used. In the study, the average score of Infertile Women's Exposure to Violence Determination Scale (IWEDS) was 50,2±15,2 and the average of FertiQoL scale was 58,07±14,74. This scales score moderately.