Bazı şalkon türevlerinin biyokimyasal etki mekanizmalarının araştırılması
Invistigation of biochemical action mechanisms of some chalcone derivatives
- Tez No: 618245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sadece 2018 yılında 18,1 milyon insana kanser teşhisi konulmuş ve 9,9 milyon insan kanser sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Evrimsel teoriler, kanserin oluşum, gelişim ve türlerinin yanı sıra, hücre ve doku düzeylerinde anlamak ve etkili tedaviler geliştirebilmek için kritik öneme sahiptir. Hayvanlar kanser gelişimini önlemek için evrimsel süreçte hücrelerinin popülasyonunu azaltabilecek güçlü tümör baskılayıcı mekanizmalar geliştirmiş de olsalar bu mekanizmalar kendiliğinden kanser ile savaşmakta zorluk çekebilmektedirler. Kanserler de direnç geliştirerek mekanizmalara dirençli hastalığın yeniden dirilmesine yol açabilir. Kanser tedavisi için evrimleşen kanserle birlikte daha az toksik daha çok anti-kanser etkiye sahip ilaç ve ajanlara ihtiyaç sürekli artmaktadır. Şalkonların, antinflamatuar, antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, sitotoksik, antitümör ve anti-kanser aktiviteleri dahil olmak üzere birçok faydalı özelliğe sahip olduğu bildirilmiştir. Doğada gıda maddelerinde bulunması şalkonlara olan çalışmaları arttırmıştır. Bu çalışmamızda ilk defa sentezlenen şalkon türevlerinin MCF-7 (ER+), MDA-MB-231 (ER-) meme kanseri ve NIH/3T3, L-929 sağlıklı hücre hatlarında sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Sağlıklı hücrelere duyarlı anti-kanser etkili bileşiklerin akım sitometrisinde apoptotik etkileri, RT-PCR'de gen ekspresyonları, E-Screen testi ile östrojenik etki mekanizmalarına bakılmış ve bileşiklerin ER bağlanma bölgesi Moleküler Docking ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to World Health Organization 18.1 million people were diagnosed with cancer in 2018 and 9.9 million people died because of it. Evolutionary theories are very critical to be able to understand the occurrence, development and types of cancer as well as developing effective treatments at cellular levels. Although animals have developed strong tumor suppressor mechanisms to decrease cancer cells population in the evolutionary process to prevent cancer development, they were not sufficient in combating cancer spontaneously since tumors can also develop resistant mechanisms. Nowadays with cancer evolving, the need for less toxic and more anticancer effective drugs and agents is constantly increasing. In many studies chalcones have been reported to have many useful properties including anti-inflammatory, antimicrobial, antifungal, antioxidant, cytotoxic, antitumor and anti-cancer activities. In this study, the cytotoxic effects of chalcone derivatives synthesized for the first time in MCF-7 (ER +), MDA-MB-231 (ER-) breast cancer cell lines and NIH / 3T3, L-929 healthy cell lines well be investigated. Furthermore the anticancer effect of compounds will be investigated by following apoptosis pathway using flow cytometry and measuring apoptotic genes expression using RT-PCR. E-screen test will also be performed to asses our compound's estrogenicity. After all, the binding sites of the compounds to estrogen reseptor are shown by molecular docking.