Pankreas kanseri hücrelerinde cetuximab, cisplatin ve melatonin kombine uygulamalarının P53, Mdm2, Kras, P21, P57, P27 gen ekspresyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cetuximab, cisplatin and melatonin combined applications on P53, Mdm2, Kras, P21, P57, P27 gene expressions in pancreatic cancer cells
  1. Tez No: 618262
  2. Yazar: CİHAN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ÖZKANLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Pankreas kanseri, dünya genelinde en ölümcül hastalıklar arasındadır. Kansere bağlı ölümler arasında da üst sıralarda olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada melatonin, EGFR antagonisti cetuximab ve kemoterapotik bir madde olan cisplatinin Panc-1 hücre hattına uygulamalarının, P53, Mdm2, Kras, P21, P57 ve P27 gen ekspresyonları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada Panc-1 hücre hattına melatonin, cisplatin ve cetuximab maddeleri yalnız ve kombine olarak uygulandıktan sonra hücreler 48 saatlik inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon sonunda hücre canlılığı üzerine olan etkilerini belirlemek için MTT analizi gerçekleştirildi. RT-PZR analizi ile de P53, Mdm2, Kras, P21, P57 ve P27 gen ekspresyon seviyeleri araştırıldı. Bulgular: MTT analizi sonuçlarına göre en düşük canlı hücre yoğunluğunun Cis, Mel-Cis, Mel-Cet, Cis-Cet ve Mel-Cis-Cet gruplarında olduğu belirlendi. RT-PZR analizi sonuçlarında özellikle kombinasyon gruplarında P21, P53, P57 ve Mdm2 ekspresyon seviyelerinde artışların olduğu belirlendi (P0.05). Kras geninde melatonin uygulaması yapılan grupların ekspresyon seviyelerinin düştüğü görüldü. Sonuç: Elde edilen sonuçlar doğrultusunda melatoninin cisplatin ve cetuximab ile birlikte kullanımının tümör baskılayıcı genler üzerine negatif etkiye sahip olmadığı, ayrıca P57 gen ekspresyonunu arttırdığı ve Kras gen ekspresyonunu da azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatic cancer is among the deadliest diseases worldwide. It is also known to be among top cancer-related deaths. In this study, it was aimed to investigate the effects of melatonin, cetuximab, which is EGFR antagonist, and cisplatin, which is a chemotherapeutic agent, on the panc-1 cell line, on P53, Mdm2, Kras, P21, P57 and P27 gene expressions. Material and Method: In the study, after applying melatonin, cisplatin and cetuximab substances alone and in combination to the Panc-1 cell line, the cells were left for 48 hours incubation. MTT analysis was performed to determine the effects on cell viability at the end of incubation. P53, Mdm2, Kras, P21, P57 and P27 gene expression levels were also investigated by RT-PZR analysis. Results: According to MTT analysis results, the lowest alive cell density was found in Cis, Mel-Cis, Mel-Cet, Cis-Cet and Mel-Cis-Cet groups. It was detected in the results of RT-PZR analysis that there was an increase in P21, P57, P53, and Mdm2 expression levels, especially in combination groups (P 0.05). In the Kras gene, the expression levels of the melatonin-applied groups decreased. Conclusion: According to the results obtained, it was determined that the use of melatonin with cisplatin and cetuximab did not have a negative effect on tumor suppressor genes, and further increased P57 gene expression and decreased Kras gene expression.