Türkçe konuşan geriatrik popülasyonun ses özelliklerinin akustik, aerodinamik ve algısal olarak değerlendirilmesi
Evaluation of sound characteristics of turkish-speaked geriatric population as acoustic, aerodynamic and perceptional
- Tez No: 618263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşlılıkla birlikte tüm vücutta gözle görülen yaşlanma etkileri aynı şekilde seste de görülür. Yaşanan anatomik ve fizyolojik değişimler sesin akustik, algısal ve aerodinamik özelliklerinin de değişmesine neden olur. Bu çalışma 60 yaş ve üzeri 47'i kadın 49'u erkek olmak üzere toplam 96 katılımcıyla yapılmıştır. Yapılan bu çalışmayla birlikte geriatrik popülasyonun akustik, algısal ve aerodinamik özelliklerinin betimlenmesi amaçlanmıştır. 96 katılımcıdan akustik ölçümler için F0, Jitter, Shimmer, HNR; algısal değerlendirme için SEÖ, SİYKÖ, GRBAS; aerodinamik ölçümler için ise s/z ve maksimum fonasyon süresi değerleri ölçülmüştür. Toplanan veriler yaş ve cinsiyete göre değerlendirilip karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda akustik ölçümlerde cinsiyet değişkenine göre istatistiki açıdan anlamlılık bulunmuş, yaşlı kadınlarda yetişkin kadınlara göre temel frekansta artış, yaşlı erkeklerde ise yetişkin erkeklere göre temel frekansta düşüş gözlemlenmiştir. Algısal ölçümlerde cinsiyet ve yaş değişkenine göre istatistiki açıdan anlamlılık bulunmuş, cinsiyet değişkenine göre bakıldığında yaşlı erkeklerde GRBAS skalasının pürüzlülüğü tanımlayan R parametresinin yüksek, yaşlı kadınlarda ise GRBAS skalasının güçsüzlüğü tanımlayan A parametresinin yüksek olduğu; SEÖ ve SİYKÖ ölçeklerinde yaşlı erkeklerin daha yüksek skorlara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yaş değişkenine bakıldığında ise 70+ yaş grubundan GRBAS skalasının güçsüzlüğü ifade eden A parametresi yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With aging, The effects of aging is not limited to our body but, it impacts our voice as well. The changes experienced in anatomical and physiological structure causes the change of acoustic, perceptual and aerodynamic properties of the sound. This study was conducted with a total of 96 participants whose ages range from 60 or above and (47 females, 49 males) participants living in Istanbul or Antalya. The aim of this study is to describe the acoustic, perceptual and aerodynamic properties of the geriatric population. Data were collected from 96 participants. Acoustic measurements evaluated F0, Jitter, Shimmer, HNR, for perceptual evaluation involved VHI, V-RQOL, GRBAS and aerodynamic measurements are obtained through , s / z and maximum phonation time values. The collected data were evaluated and compared according to age, gender and smoking status (either smoker or non- smoker). As a result, statistically significant differences were found in acoustic measurements according to the gender variable; with elderly women had an increase in the basic frequency compared to adult women, while older men had a decrease in the basic frequency compared to adult men. In perceptual measurements, statistical significance was found in terms of gender and age variable, when analyzed according to gender variable,while the R parameter, which defines the roughness of the older man in GRBAS scale is high, in older women the A parameter that defines the weakness of the GRBAS scale is high and t was observed that older men had higher scores in the VHI and VDQOL scales. It was observed that older men had higher scores on the VHI and V-RQOL scales. When the age variable was examined, Asthenia parameter of GRBAS scale was found to be high in 70+ age group. In aerodynamic evaluations, statistically significant difference was found according to age variable.