Modern mimarlık, Akdeniz ve yer
Modern architecture, the Mediterranean, and place
- Tez No: 618311
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN TÜRKANTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Modern dünyanın biçimlendirilmesinde ve modernlik algılarının tanımlanmasında yapılı çevre esas rolü oynamıştır. Modern olma durumunun kilit unsurları, modern mimarlığın öngördüğü işlevselcilik ve uluslararasıcılık ülkülerine göre şekillenmiştir. Uluslararası Üslup ya da Charles Jencks'le birlikte“Kahraman Modernlik”olarak anılan şey, Batı uygarlığının değişen parametrelerinin dışadönük bir ifadesi olarak sunulmuştur. Egemen anlatı, zamanın mekânın yerini aldığı; evrenselleşmenin yeri ve modern öncesi koşullara özgü yerel özellikleri elimine ettiği; yer duygusundan ve sadece yer olarak değil duygu olarak da vernakülerden boşaltılmış bir modernlik manzarası betimlemiştir. Anlatının en ılımlı aktarımlarında dahi, vernaküler,“kahraman”sahneye çıkar çıkmaz varlığı anlamsızlaşacak ikincil bir rolle“ödüllendirilmiştir”. Ancak, yakın tarihli incelemelerle bu anlatı güçlü bir şekilde sorgulanmaktadır. Giderek genişleyen bir literatür modernlik deneyiminin heterojen ve çoğulcu yanlarını vurgulamaktadır. Buna göre, modernlik rasyonel bir sistem olmayıp, daha ziyade hareket, akış, değişim ve öngörülemezlik ile ilişkilidir. Bu çerçevede mimarlık da, modernin bir ifadesi olmaktan çok modern durumla baş etmek, ona anlam kazandırmak, üstesinden gelmek ya da onu yaratmak için tasarlanmış heterojen bir stratejiler topluluğudur. Bu çalışmada, egemen anlatının bir diğeri ile ikame edilmesi tehlikesinden kesinlikle kaçınılarak, anlatıdaki çelişki ve çatlakların gözler önüne serilmesi ve bizzat bu çelişki ve çatlaklarda barınan tutum veya durumların belirginleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, bölgeselcilik ve bölgeselcilikle ilişkilendirilebilir tutum veya durumların modern mimarlık dâhilinde özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında oynadıkları rolün anlaşılmasına çalışılmıştır. Diğer bir deyişle, çalışma, kahraman modernliğin arilik kaygısıyla mücadele ederek, bireyselin ve toplumsalın, ihtisaslaşmış meslek adamının ve sıradan insanın, soyutlamanın ve somutluğun, aklın ve bedenin, evrenselin ve bölgeselin, modernliğin ve vernakülerin yetki alanlarını müzakere edip aşındıran ve aşan, mimarlık disiplini içinden kuramsal veya fiili girişimleri ve bu girişimlerin yeri olarak Akdeniz'i mercek altına almıştır.
Özet (Çeviri)
The constructed environment has played a distinctive role in both shaping the modern world and defining the perception of modernity. The key factors for the modern condition are shaped in accordance with the ideal-typical“functionality”and“internationality”as suggested by modern architecture. The International Style, or“Heroic Modernism”as later dubbed by Charles Jencks, is identified as the outward manifestation of changing parameters of Western civilization. In the dominant narrative, modernity is described as landscaping without the vernacular in the way that it has lost its sense of place -in other words, devoid not only of its place but also its sense- when time replaced space, and that universalization has eliminated both place and local characteristics specific to the premodern condition. With the advent of haute-heroic modern architecture, the vernacular has been reduced to a meaningless detail even in the most moderate assertions. However, recent studies have strongly questioned this narrative. An increasingly broadening literature emphasizes heterogeneous and pluralist aspects of the experience of modernity. Thereupon, modernity is not a rational system but rather related to movement, flux, change and unpredictability. On the other hand, architecture is a combination of heterogeneous strategies, and rather than being an expression of modern condition, it is designed to cope with and overcome the modern condition by giving its meaning and generating it. This dissertation aspires to demonstrate the contradictory and cracked aspects of the narrative, on one hand, and to explicate the manner or conditions held in those contradictions and cracks, on the other, while avoiding the risk of replacing the dominant narrative with another. To that end, it also seeks to further understanding of regionalism as well as the role of the manner or conditions related to regionalism, within the modern architecture, especially in the period of post-WWII. In other words, this dissertation focuses on the initiatives -be it theoretical or actual- within the architecture as a discipline which, by rejecting contamination anxiety in heroic modernism, has argued, and gone beyond, and transcended all domains of the individual and the social, the professional and ordinary man, the abstract and the concrete, the body and mind; the universal and the regional; and the modernity and the vernacular, and it also focuses on the Mediterranean where all such initiatives take place.