Primer progresif afazili hastalarda dil dışı kognitif yıkım paterninin alzheimer hastalarında izlenen kognitif yıkım paterni ile karşılaştırılması
Comparison of non-linguistic cognitive destruction pattern in patients with primary progressive aphasia in alzheimer's patients with cognitive destruction pattern in alzheimer's patients
- Tez No: 618323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda, PPA'lı hastalara nöropsikometri testi uygulayarak bu testin sonucuna göre; PPA'lı hastaların nöropsikometrik bozulma paternlerini belirleyip ve belirleğimiz bu paternleri de Alzheimer hastalığındaki nöropsikometrik bozulma paternleri ile kıyaslamak amaçlanmıştır. 8 PPA hastası ile 10 Alzheimer hastasına,nöro-psikometrik test bataryası uygulanmıştır. Bu hastaların aralarında yaş, cinsiyet, eğitim olarak fark bulunmamaktadır. Kullandığımız nöropsikometrik test bataryası, bellek (WMS Görsel Bellek, WMS Hikaye Belleği, SBST-Sözel Bellek), Dikkat (WMS-R Sayı Menzili), dil (Boston Adlandırma), yürütücü işlevler (Meyve-İsim, Hayvan Sayma, KAS,Stroop), görsel-uzamsal (YüzTanıma ), , CDR (Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği) ve MMSE (Standardize Mini Mental Test) testlerini kapsamaktadır. Sonuç olarak; Görsel Bellek(tanıma), Fonemik ipucu ve Klinik Deecelendirme Testi istatistik olarak anlamlı olacak şekilde, Alzheimer hastaları, PPA'lı hastalarla karşılaştırıldığında daha düşük performans göstermiştir.PPA'lı hastalar ise; Anlık Mantıksal Bellek, İleri Menzil ve SBST testlerinden (anlık,tanıma ile hatırlama ve akıcılık testlerinde) Alzheimer hastalarına göre düşük performans göstermiştir. Örneklemimizi oluşturan grupta az sayıda hasta bulunmasına rağmen, genel olarak bilişel seviyeleri eşleşmiş hasta profilinden bahsettiğimiz için, her iki demans durumunu nöropsikometrik değerlendirme ile ayırabileceğimiz bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, according to the results of this test by applying neuropsychometry test to patients with PPA; We aimed to determine the neuropsychometric impairment patterns of patients with PPA and compare these patterns with neuropsychometric impairment patterns in Alzheimer's disease. There was no difference between these patients in terms of age, sex and education. The neuropsychometric test battery we used; Attention (WMS-R Number Range), memory (WMS Visual Memory, WMS Story Memory, SBST-Verbal Memory), executive functions (Fruit-Name, Animal Counting, MUSCLE, Proverb Interpretation and Binary Similarities, Clock Drawing, Stroop), visual -space (Face Recognition and Line Direction Determination), Language (Boston Naming), CDR (Clinical Dementia Rating Scale) and MMSE (Standardized Mini Mental Test). As a result; Visual Memory (recognition), Phonemic Fluency and Clinical Rating Test were statistically significant, and Alzheimer's patients showed lower performance compared to PPA patients. It showed poor performance in some of the Instant Logical Memory, Advanced Range and SBST tests compared to Alzheimer's patients. Although there were a small number of patients in our sample group, we were able to differentiate both dementia states by neuropsychometric evaluation since we mentioned the patient profile whose cognitive levels were generally matched.