Primer progresif multipl skleroz ve sekonderprogresif multipl skleroz hastalarında spinal MRG T1sekansında Black Hole benzeri lezyonların EDSS ile ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 967185
  2. Yazar: RIZA TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Multipl skleroz (MS), santral sinir sisteminin idiopatik demiyelinizan ve enflamatuvar vasıfta bir hastalığıdır. Relapsing remitting Multipl Skleroz (RRMS) tam veya tama yakın düzelen ataklarla seyreder. Zamanla RRMS' li bireylerin bir kısmı, engelliliğin kademeli olarak artığı progresif faza geçiş yaparak, sekonder progresif MS (SPMS) tipine dönüşmektedir. Hastaların bir kısmı da ataklar olmaksızın hızlı engelliliğin geliştiği primer progresif MS (PPMS) olarak seyretmektedir. Black Hole (BH) benzeri hipointens lezyonların MS progresyonu ve kötü prognoz ile ilişkisi uzun zamandır bilinmekte. Daha önce beyinde saptanan BH lezyonları ile yüksek EDSS arasında ilişki bulunmuştur. Bizde bu çalışmamızda progresif seyreden MS hastalıklarının spinal kord ve infratentorial alandaki BH benzeri lezyonları saptayıp ve bu lezyonların EDSS ile ilişkisini araştırdık. Çalışmamız retrospektif bir çalışma yöntemidir. Black Hole lezyonlar Manyetik Rezonans Görüntüleme' de (MRG) T1 sekansında hipointens olarak seçilebilmektedir. Çalışmaya dahil ettiğimiz hastaların MRG' leri 3 ayrı hekim tarafından değerlendirildi. Dahil edilme ölçütlerini karşılan 55(PPMS) ve 31(SPMS) hastasıyla çalışma yapıldı. Çalışmamızda infratentorial alanda BH ve benzeri hipointens lezyonlar; PPMS gurubu için (24) %43.6, SPMS grubu için (6) %19.4 şeklinde bulunmuştur. Servikal alanda BH benzeri hipointens lezyonlar; PPMS grubu için (37) %67.3, SPMS grubu için (19) %61.3 şeklinde bulunmuştur. Torakal alanda BH ve benzeri hipointens lezyonlar; PPMS gurubu için (32) %58.2, SPMS grubu için (10) %32.3 şeklinde bulunmuştur. Spinal (servikal+ torakal) alandaki BH ve benzeri hipointens lezyonlar; PPMS grubu için (40) %72.7, SPMS grubu için (17) %61.3 şeklinde bulunmuştur. Çalışmamızda PPMS ve SPMS hastalarının verileri Spearman Korelasyon yöntemiyle yapıldı ve EDSS skoru ile infratentorial MRG T1 lezyon sayısı arasında anlamlı (p>0.05) Korelasyon gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an idiopathic demyelinating and inflammatory disease of the central nervous system. Relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS) progresses with attacks that fully or nearly fully recover. Over time, some individuals with RRMS transition to a progressive phase with gradually increasing disability, converting to the secondary progressive MS (SPMS) type. Some patients also experience rapid disability progression without attacks, progressing as primary progressive MS (PPMS). The relationship between Black Hole (BH)-like hypointense lesions and MS progression and poor prognosis has long been known. Previously, a correlation between BH lesions detected in the brain and high EDSS scores was found. In this study, we aimed to identify BH-like lesions in the spinal cord and infratentorial regions in patients with progressive MS and investigate the relationship of these lesions with EDSS. Our study is a retrospective study. Black Hole lesions can be identified as hypointense on the T1 sequence of Magnetic Resonance Imaging (MRI). The MRIs of the patients included in the study were evaluated by three different physicians. The study was conducted with 55 (PPMS) and 31 (SPMS) patients who met the inclusion criteria. In our study, BH and BH-like hypointense lesions in the infratentorial region were found in 24 patients (43.6%) in the PPMS group and 6 patients (19.4%) in the SPMS group. BH-like hypointense lesions in the cervical region were found in 37 patients (67.3%) in the PPMS group and 19 patients (61.3%) in the SPMS group. BH and BH-like hypointense lesions in the thoracic region were found in 32 patients (58.2%) in the PPMS group and 10 patients (32.3%) in the SPMS group. BH and BH-like hypointense lesions in the spinal (cervical + thoracic) region were found in 40 patients (72.7%) in the PPMS group and 17 patients (61.3%) in the SPMS group. The data of PPMS and SPMS patients were analyzed using the Spearman Correlation method, and no significant correlation (p > 0.05) was observed between the EDSS score and the number of infratentorial MRI T1 lesions. However, a significant (p < 0.05) positive correlation was observed between the EDSS score and the number of BH lesions on cervical MRI T1 sequence, thoracic MRI T1 sequence, and spinal (cervical + thoracic) MRI T1 sequence. Additionally, in our study, the proportion of BH lesions in cervical MRI, thoracic MRI, and spinal MRI was significantly (p < 0.05) higher in the group with an EDSS score ≥5 (PPMS and SPMS patients) compared to the group with an EDSS score