Hemşirelere verilen eğitimin ve sunulan görsel materyalin; ventrogluteal enjeksiyonlara yönelik bilgi düzeyine ve ventrogluteal enjeksiyon uygulama sıklığına etkisi
The effect of training and visual material provided to nurses on the knowledge level and frequency of ventrogluteal injection
  1. Tez No: 618328
  2. Yazar: SEVDA ÇINAR KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ŞAHİN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelere verilen eğitimin ve sunulan görsel materyalin; ventrogluteal enjeksiyonlara yönelik bilgi düzeyine ve ventrogluteal enjeksiyon uygulama sıklığına etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize olmayan ön test son test- kontrol gruplu deneysel klinik tasarım olarak, Ocak- Ekim 2019 tarihleri arasında iki kamu hastanesinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini oluşturan 105 hemşireden bir kamu hastanesinde çalışan hemşireler deney, diğerlerinde çalışanlar kontrol grubuna ayrıldı. Araştırmanın başlangıcında veriler, anket ile toplandı, daha sonra deney grubundaki hemşirelere müdahalede bulunuldu ve bir ay sonra ara anketler, beş ay sonra son anketler her iki gruba tekrar uygulandı. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, Anova, ki kare ve McNemar testi ile analiz edildi. Bulgular: Deney grubunda eğitim sonrası intramüsküler enjeksiyonda ventrogluteal bölgeyi tercih etme oranı ve enjeksiyon yapma durumu artarken, kontrol grubunda sabit kaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was done to aim evaluate the effect of training and visual materials provided to nurses on knowledge of ventrogluteal injections and regional preferences. Material and methods: The study was conducted as a non-randomized pre-test, post-control group experimental clinical design in two public hospitals between January and October 2019. The sample of study consisted of 105 nurses working in public hospital, and nurses working in the control group. The data were collected by questionnaire, then the nurses in the experimental group were intervened and the questionnaires were reapplied to both groups after one and five months.Data were analyzed with number, percentage, mean, standard deviation, t test, one way Anova, Chi square and McNemar test. Results: In the experimental group, the rate of preference for the ventrogluteal region and the injection status increased after the intervention, remained stable in the control group.