Kamu kurumlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi: Adana ili örneği
Evaluation of occupational health and safety knowledge levels of employees in public institutions: A case study of Adana province
- Tez No: 618344
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, kamu kurumlarında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi, tutum ve davranışları incelenmiştir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeylerinin; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, meslek gibi demografik değişkenlerle gösterdiği farklılıklar ve işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin yeterliliği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle Adana'da çeşitli kamu kurumlarında, mühendis, hâkim, makinist, itfaiye eri gibi farklı mesleklerde çalışanlara anket uygulanmıştır. Meslekler, mavi yaka ve beyaz yaka olarak iki grupta incelenmiş, sonuçlar SPSS 20 programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kamu çalışanlarının çoğunun iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin farkında olduğu görülmüştür. Ancak iş sağlığı ve güvenliği kanunundan haberdar olmayanlar ve güvenlik kurallarına uymayanların oranı da azımsanmayacak düzeydedir. Genel kanının aksine iş sağlığı ve güvenliği kurallarına hassasiyetin, erkeklerde kadınlardan, eğitim düzeyi düşük olanlarda yüksek olanlardan daha fazla olduğu ve işyerlerinde verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge, attitudes and behaviors of employees working in public institutions towards occupational health and safety are examined. Occupational health and safety knowledge levels of employees, differences in demographic variables such as gender, age, education level and occupation and the adequacy of the received health and safety training in the workplace has been determined. For this reason, survey were conducted in various public institutions in Adana in different occupations such as engineer, judge, mechanic and firefighter. Occupations were examined in two groups as blue collar and white collar and the results were analyzed using the SPSS 20 software. According to the results obtained; Most of the public employees were aware of the importance of occupational health and safety. However, the proportion of those who is not aware of the occupational health and safety law and those who do not comply with the safety rules is also considerable. Contrary to the general belief, sensitivity to occupational health and safety rules is higher in men than in women, higher in those with low levels of education, and it was observed that occupational health and safety training given at workplaces is not sufficient.