Süt dişleri kök kanallarında Er, Cr: YSGG lazer uygulamasının ısı, sitotoksisite ve kanal dezenfeksiyonu üzerine etkisinin değişik parametreler kullanılarak incelenmesi
Evaluation of the effects of Er, Cr: YSGG laser usage on thermal changes, cytotoxicity and canal disinfection using different parameters in primary tooth root canals
  1. Tez No: 341965
  2. Yazar: MEHMET TANRİVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KUŞGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, endodontide kullanılan çeşitli irrigasyon solüsyonları ile Er,Cr:YSGG lazerin dezenfeksiyon etkinliklerinin karşılaştırılması, Er,Cr:YSGG lazerin sitotoksik etkisinin, kök kanal duvarlarında meydana getirdiği sıcaklık artışının ve morfolojik değişimlerin incelenmesiydi. Antibakteriyel etkinliğin değerlendirilmesi için çekilmiş 120 adet diş iki gruba ayrılarak E. faecalis ve C. albicans ekildi. Kullanılan üç farklı dezenfeksiyon yöntemine (grup 1; %2.5 NaOCl, grup 2; %2 CHX glukonat, grup 3; Er,Cr:YSGG lazer) göre alt gruplara ayrıldı. Sitotoksisite çalışması için bir adet üçüncü azı dişinden periodontal ligament üretilerek dört farklı lazer güç seviyesinin (0,75 W, 1,5 W, 3 W, 4 W) etkinliği değerlendirildi. Sıcaklık artışı 32 adet diş üzerinde su spreyli ve su spreysiz incelendi. Ayrıca 10 adet diş üzerinde morfolojik değişimler SEM kullanılarak analiz edildi. %2.5'lik NaOCl her iki mikroorganizma üzerinde en etkili ajan idi. Oysa C. albicans'a karşı üç deney grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir farklılık bulunamadı (p>0.01). Er,Cr:YSGG lazerin etkinliği E. faealis ile karşılaştırıldığında C. albicans üzerinde daha anlamlı bulundu (p=0.000). Hücre kültür vasatlı ortamda değerlendirilen farklı güç seviyeleri arasında herhangi bir farklılık bulunmazken (p>0.05), hücre kültür vasatsız ortamda 1.5, 3 ve 4 W'lık güç seviyeleri birbirinden farklı olmaksızın (p>0.05) ciddi sitotoksisiteye sebep oldu (p0.05). SEM analizinde su spreyi kullanımında daha düzenli ve daha temiz kanal duvarları elde edilirken su spreyi kullanılmayan dişlerde düzensiz, karbonize yüzey yapısı ve çatlak oluşumu gözlendi. Sonuç olarak bu çalışmanın kısıtlamaları dahilinde, Er,Cr:YSGG lazerin NaOCl'e alternatif değil yardımcı olarak kullanılabileceği söylenebilir ve bu lazerin daha etkin ve güvenli kullanımını sağlayacak parametrelerin belirlenmesi için daha çok in vitro ve hayvan çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the disinfecting efficacy of various endodontic irrigation solutions with Er,Cr:YSGG, to evaluate the cytotoxic effects, thermal increments and morphological changes induced by Er,Cr:YSGG laser in root canals. One hundred and twenty teeth extracted with orthodontic purposes were assigned to two groups in which E. faecalis and C. albicans were cultured. They were divided in three subgroups according to the disinfection method used (group 1; 2.5% NaOCl, group 2; 2% CHX gluconate, group 3; Er,Cr:YSGG laser). Periodontal ligament cells were isolated and cultured from an orthodontically extracted third molar and cytotoxic effects of Er,Cr:YSGG laser in four different power outputs (0.75, 1.5, 3, 4 W) were evaluated. Thermal increments were evaluated in 32 teeth with and without water spray. In addition, morphological changes were examined under SEM analysis in ten teeth. For both microorganisms evaluated, 2.5% NaOCl was the most effective method against E. faecalis. However, there was no statistically significant difference among three experimental groups against C. albicans (p>0.01). The effectiveness of Er,Cr:YSGG laser on E. faecalis was found statistically significantly higher when compared with C. albicans (p=0.000). While there was no significant difference among different power outputs evaluated in group with cell culture medium (p>0.05), 1.5, 3, and 4 W power outputs caused serious cytotoxicity (p0.05). Thermal increments were found highest in the point of laser contact regardless of the water spray usage (p>0.05). While more regular and cleaner root canal surfaces were observed in water spray usage; rough, carbonized and cratered surfaces were observed in group without water spray usage under SEM analysis. In conclusion within the limitations of this study, Er,Cr:YSGG laser can be an adjunct, not an alternative to NaOCl and further in vitro and animal studies are needed to better understanding of this laser.