Gençlik liderlerinde öz liderlik davranışlarının iş doyum düzeyine etkisi
The effect of youth leaders 'self-leaderships behaviors on job satisfaction
- Tez No: 618352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünde çalışmakta olan Gençlik Lideri ile 81 ilde ve bunlara bağlı ilçelerdeki Bakanlık taşra teşkilatlarında bulunan Gençlik Merkezlerinde çalışmakta olan Gençlik Liderlerinin öz liderlik davranışlarının iş doyumlarına etkisini belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır. Araştırma, betimsel biçimde nicel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışmakta olan toplam 741 Gençlik Liderinden 303 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu; Weiss, Davis, England ve Lofguist (1967) tarafından geliştirilmiş ve Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış Minnesota Doyum Ölçeği ile Anderson ve Prussia (1997) tarafından geliştirilen (Self-Leadership Questionnaire-SLQ) daha sonra Houghton ve Neck (2002) tarafından doğrulayıcı çalışmaları yapılan (Revised Self-Leadership Questionnaire-RSLQ), Tabak, Sığrı, Türköz (2013) tarafından Türkçeye uyarlanarak güvenirlik ve geçerlik çalışması yapılan Öz Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Her iki ölçeğe ait verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacı ile öncelikle Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri uygulanmış ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Ancak normallik testlerine devam edilerek, çarpıklık ve basıklık katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca her iki ölçeğe ait verilerin histogram ve Q-Q plot grafikleri incelenmiş ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Ölçeklerin ve alt boyutlar normal dağılım gösterdiği için istatistik değerlendirmelerde parametrik testler kullanılmıştır. Varyans homojenliğine dikkat edilerek, iki grup ortalamasını karşılaştırabilmek için bağımsız örneklem T Testi yapılmış olup, önce ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmış daha sona ise ilişkinin derecesini tespit etmek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular neticesinde, gençlik liderlerinin toplam iş doyumları ve içsel doyumlarının yüksek seviyede, dışsal doyumlarının ise orta seviyede olduğu,“Doğal ödüllere düşünceyi odaklama”,“Kendini gözlemleme”ve“Düşünce ve fikirleri değerlendirme”alt boyutlarında çok yüksek seviyede,“Kendine hedef belirleyerek başarılı performans hayal etme”,“Kendi kendine konuşma”,“Kendini ödüllendirme”ve“Hatırlatıcılar”alt boyutları ile“Toplam öz liderlik”boyutlarında yüksek seviyede ve“Kendini cezalandırma”alt boyutunda ortalamanın altında seviyede oldukları tespit edilmiştir. İş doyumu ve öz liderlik arasında pozitif yönde düşük ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkinin bireysel ve kültürel farklılıklardan etkilenebileceği, öz düzenleme, öz denetim, öz motivasyon ve öz yönetim tekniklerini kapsayan, kişiye has farklı düzeylerdeki öz liderlik davranışlarının iş doyumuna etki eden psiko-sosyal faktörler ile örgütsel ve çevresel faktörleri etkileme düzeyinde de farklılıklara neden olmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, gençlik liderlerinin öz liderlik düzeyleri ile iş doyum düzeyleri arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Yani öz liderlik düzeyi arttıkça, iş doyum düzeylerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of self-leadership behaviors of Youth Leaders working at General Directorate of Youth Services of central organization of Ministry of Youth and Sports, and work in the Youth Centers in the provincial organizations of the Ministry in 81 provinces and sub-districts on their job satisfaction. The research is a descriptive quantitative study. The study group consisted of 303 volunteer participants from 741 Youth Leaders working in the central and provincial organizations of the Ministry of Youth and Sports. Personal Information Form developed by the researcher as data collection tools in the research; The Minnesota Satisfaction Scale developed by Weiss, Davis, England and Lofguist (1967) and adapted to Turkish by Baycan (1985) and the Satisfaction Scale of Minnesota and Self-Leadership Questionnaire (SLQ) which was developed by Anderson and Prussia (1997), followed by Houghton and Neck (2002), and adapted into Turkish by Tabak, Sığrı, Türköz (2013) was used. The data obtained from the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 program. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests were used to test whether the data of both scales showed normal distribution and it was observed that the data were not distributed normally. However, the normality tests were continued and skewness and kurtosis coefficients were calculated. In addition, histogram and Q-Q plot graphs of both scales were examined and it was observed that the data were distributed normally. Since the scales and sub-dimensions showed normal distribution, parametric tests were used for statistical evaluations. In order to compare the means of homogeneity of variance, independent samples T-test was used to compare the means of two groups. Firstly, correlation analysis was used to examine the relationship between scales, and then simple linear regression analysis was performed to determine the degree of relationship. As a result of the findings, total job satisfaction and internal satisfaction of youth leaders were high and external satisfaction was moderate as“Focusing thought on natural rewards ”,“Self-observation”and“Evaluating thoughts and ideas”very high level of sub-dimensions,“Imagining successful performance by setting a target ”,“Speak to yourself ”,“Rewarding yourself”and“Reminders”sub-dimensions,“Total Self Leadership”high level and“Punish yourself”sub-dimension. It has been determined that there is a positive low and significant relationship between job satisfaction and self-leadership. It is thought that this relationship may be due to individual and cultural differences and also to lead to differences in the level of influencing psycho-social factors and organizational and environmental factors affecting job satisfaction, including self-regulation, self-control, self-motivation and self-management techniques, and different levels of self-leadership. As a result, a positive linear relationship was found between self-leadership and job satisfaction levels of youth leaders. In other words, it can be said that as the level of self-leadership increases, job satisfaction levels would increase.