Omuz impingement sendromu tanılı hastalarda aşamalı motor imgeleme eğitiminin etkinliği
The effectiveness of graded motor imagery training in patients with shoulder impingement syndrome
- Tez No: 910085
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik ağrılı Omuz İmpingement Sendromu (OİS) tanısı olan hastalarda Aşamalı Motor İmgeleme (AMİ) eğitiminin ağrı, aktif Eklem Hareket Açıklığı (EHA), izometrik kas kuvveti ve fonksiyonel durum üzerindeki etkilerini belirlemekti. Gereç ve Yöntem: OİS tanılı 42 hasta (ortalama yaşları 40,83±8,62 yıl) (Kadın=22) rastgele iki çalışma grubuna ayrıldı: AMİ grubu (AMİ eğitimi + Konvansiyonel fizyoterapi programı, n=21) ve kontrol grubu (Konvansiyonel fizyoterapi programı, n=21). Tüm hastalara 6 hafta boyunca, haftada 3 seans tedavi uygulandı. 6 haftalık tedavi bitiminden sonra, hastalar 6 haftalık ev egzersiz programı ile takip edildi. Birincil sonuç ölçütleri Vizüel Analog Skala (VAS) ve Kol, Omuz ve El Özürlülük (DASH) anketiydi. İkincil sonuç ölçütleri omuz aktif EHA, izometrik kas kuvveti, lateralizasyon performansı, Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) ve Global Değişim ölçeği idi. Değerlendirmeler başlangıçta (tedaviden önce), 6 haftalık tedavi sonunda ve 6 haftalık takip dönemi sonunda yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of GMI training on pain, active Range Of Motion (ROM), isometric muscle strength, and functional status in patients with chronic painful Shoulder Impingement Syndrome (SIS). Materials and Methods: Forty two patients with SIS mean aged 40.83±8.62 years (Female=22) were randomly divided into two study groups: GMI (GMI training + conventional physiyotherapy program, n=21), and control (conventional physiyotherapy program, n=21) groups. Patients underwent treatment three times per week over a 6-week period. Following this treatment phase, a 6-week home exercise program was implemented for follow-up. The primary outcome measures were the Visual Analogue Scale (VAS), and the Disability of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire. The secondary outcome measures were shoulder active ROM, shoulder isometric muscle strength, lateralization performance, Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ), and Global Rating of Change. Evaluations were made at the baseline (before treatment), at the end of 6 week of treatment, and at the end of the 6-week follow-up period.