Kronik omuz ağrısında subakromiyal enjeksiyon ile supraskapular sinir blokajı etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of subacromial injection effectiveness with suprascapular nerve block in chronic shoulder pain
- Tez No: 733811
- Danışmanlar: DR. BERRİN HÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Kronik omuz ağrılı hastalarda subakromiyal steroid enjeksiyonu ve supraskapular sinir blokajı yöntemlerinin ağrı düzeyi, eklem hareket açıklığı, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi ve birbirleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kronik omuz ağrısı için subakromiyal enjeksiyon yapılmış 30 ve supraskapular sinir blokajı yapılmış 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta incelenmiştir. Tüm hastalara enjeksiyon öncesi standart bir egzersiz programı verilmiştir. Hastalar enjeksiyon öncesi başlangıçta, enjeksiyon sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda değerlendirilmiştir. Her kontrolde omuz eklem hareket açıklığı ölçümleri, Vizüel Analog Skala ağrı düzeyi, Omuz Ağrı ve Özürlülük İndeksi ile omuz fonksiyonları, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ile uyku kalitesi ve Sağlık Değerlendirme Anketi ile belirlenmiş yaşam kalitesi düzeyleri kayıt altına alınmıştır. Verilerin istatistik analizinde gruplar arası karşılaştırmalarda Student-t ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It has been aimed to assess and compare the efficacy of suprascapular nerve block and subacromial steroid injecton methods on pain level, range of motion, quality of life, functional status and sleep quality in patients with chronic shoulder pain. Material and Method: Thirty patients who have been applied subacromial injection and 30 patients who underwent suprascapular nerve block were evaluated in this study. A standard exercise program was administered to all of the patients before injection. Patients were evaluated at baseline, before injection, at 1 week, 1 month, and 3 months after injection. At each control, range of motion measurements, Visual Analogue Scale pain intensity level, shoulder functions by Shoulder Pain and Disability Index, sleep quality score by Pittsburgh Sleep Quality Index and life quality level by Health Assessment Questionaire have been recorded. For statistical analysis of the data in between the groups, Student-t and Mann Whitney-U tests have been used.