14-16 yaş arası Kayseri ili alp disiplini kayak sporcularının fiziksel uygunluklarının incelenmesi
The investigation of the physical fitness of alp discipline skiing athletes from Kayseri, aged 13-17
- Tez No: 618379
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmaya 14-16 yaş aralığın da bulunan 93 kız kayakçı ile 80 erkek kayakçı gönüllü katılmıştır. Araştırmada gönüllülerin yaş, boy, kilo,deri altı yağ kalınlıkları, ekstremite uzunlukları, ekstremite çap değerleri, ekstremite çevre değerleri, reaksiyon zamanı, yirmi metre sprint, Max.VO2, dikey sıçrama, esneklik, pençe kuvveti, bacak ve sırt kuvveti parametreleri ölçülmüştür. İstatiksel hesaplamalar için ham verilerin tanımlatıcı değerleri hesaplan, yaşlar arasındaki farkları hesaplamak için tek yönlü varyans analizi ve bunun kaynağının belirlenmesi için Tukey HSD testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 93 femaleand 80 male skier saged from 14 to 16, who partici pated voluntarily. The study measured the partici pants'cage, height, weight, subcutaneousfatmass, length of extremities, diametervalues of extremities, circumference of extremities,reaction timing, 20m sprint, Max.VO2,cvertical jump, flexibility, grip strength,andstrength of backand legs. Raw data wasanaly zedby descriptive statistics, andone-wayanalysis of variance wasused to measure age differences, and Tukey HSD test wasused to determine their causes.