Fertility and unemployment: A case study on Eastern Europe
Doğurganlık ve işsizlik: Doğu Avrupa üzerine durum çalışması
  1. Tez No: 618387
  2. Yazar: BETÜL ZEHRA BÜYÜKİKİZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. UMUT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son dönemlerde, çok gelişmiş ülkelerde ekonomik büyüme ve doğurganlık arasındaki negatif ilişkinin tersine dönmüş olduğu gözlemlenmektedir. (Myrskyla et al. (2009), Furuoka et al. (2010), Luci-Greulich and Thevenon (2014)) Bu çalışmada, biz de yüksek ve orta-düşük gelirli Doğu Avrupa ülkelerinin 1991-2012 yılları arasındaki, toplam doğurganlık hızı (TDH) ve gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), işsizlik ve mutluluk arasındaki ilişkilerini panel veri regresyonuyla çalıştık. Yeniden artmaya başlayan doğurganlık trendi çok gelişmiş ülkelerde gözlemlendiği için, Doğu Avrupa ülkelerini Worldbank'ın sınıflandırmasına göre -belli bir seviye yerine- yüksek ve orta-düşük gelirli olmak üzere iki ana gruba ayırdık. Çok yüksek gelirli ülkeler olmasa bile, yüksek gelirli ülkelerde TDH ve GSYH arasında J-şeklinde bir ilişki bulduk ve orta-düşük gelirli ülkeler icin de devam eden negatif ilişkiyi destekledik. Bununla birlikte, kadın ve erkeklerdeki işsizlik oranlarının doğurganlık üzerindeki etkisi, her zaman negatif olmakla birlikte, yüksek gelirli Doğu Avrupa ülkelerinde, kadınların işsizliğinin doğurganlık üzerindeki etkisi erkeklerinkinden daha fazla olduğunu ve bu durumun orta-düşük gelirli ülkelerde tam tersi olduğunu gösterdik. Buna ek olarak, yüksek gelirli ülkelerde mutluluğun doğurganlık üzerinde direk olarak pozitif bir etkisi olduğunu gözlemledik. Ampirik sonuçlarımız J-şeklindeki doğurganlık trendinin, çok gelişmiş ülkelerden ziyade, bütün gelişmiş ülkeler için olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the negative relation between economic growth and fertility have been investigated to reverse in highly developed countries. (Myrskyla et al. (2009), Furuoka et al. (2010), Luci-Greulich and Thevenon (2014)) In this study, we employed a panel data regressions to analyze the relations between total fertility rate (TFR) and GDP per capita, unemployment and happiness in the high and middle-low income Eastern Europe countries from 1991 to 2012. Since the reversal fertility trend is observed in the highly developed countries, we split Eastern Europe countries into two main groups as high and middle-low income countries according to Worldbank classi cation instead of a certain or a threshold point. We found the J-shape relation between TFR and GDP per capita in high income countries, even not highly developed, and we also supported the continuing of negative relation in the mid-low income countries. However, the impact of female and male unemployment on fertility is always negative, but the impact of female unemployment on fertility is stronger than male unemployment in the high income countries, and vice versa in the mid-low income countries. In addition, the e ect of happiness on TFR is directly positive in the high income countries. Our empirical ndings are showed the J-shape fertility pattern for all developed countries, not just highly developed.