An inquiry for the validity of efficient market hypothesis in developed and developing countries and a comparative analysis on structural and social changes in economic systems suggested for implementation
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde etkili pazar hipotezi araştırması ve ekonomik sistemlerde uygulanması önerilen yapısal ve toplumsal değişiklikler üzerine karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 636676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEN HİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde piyasa etkililiğini sosyal ve yapısal olmak üzere türlü değişimler şeklinde farklı ekonomik sistemlerde analiz etmektedir. Merkezi planlı ekonomi, piyasa ekonomisi, geleneksel ekonomik sistem ve karma ekonomi olmak üzere mevcut ekonomik sistemler anlatılmakta, bunun yanı sıra, kapitalizm, sosyalizm, faşizm, kommunizm türleri ve genel felsefeleri, yarar ve zararlarıyla kıyaslanarak incelenmektedir. Öncelikle, her ekonomik sistem bağımsız olarak incelenmekte ve sonrasında diğer ekonomik sistemlerle karşılaştırılarak kıyaslanmaktadır. Araştırma kapsamında Islam ekonomisine de değinilmiş, belirgin özellikleri ile ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Bu tezin asıl amacı mevcut ekonomik sistemleri, avantaj ve dezavantajlarını nedenleriyle birlikte açıklayarak insanlık tarihinin geçmiş olduğu süreçte ve günümüz ekonomisinde yaşanmış ve yaşanmakta olan sorunlara bu tarihsel sürecin bir parçası olarak asıl çözüm önermektir. Analizler yapılırken çağdaş manzaranın arka planı, genel bilgilerini sağlamak amacıyla nüfus, icat ve buluşlar için göstericiler, intihar oranı, intihar oranı ve meslek ilişkisi, doğurganlık oranı, bebek ölüm oranı, cinayet, işsizlik ve evsizlik oranları da incelenmiştir. Incelemelerin makro düzeyde yapılması nedeniyledir ki, bir sıra ülkelerin göstericilerinin analizi mevcut ekonomik sistemlerin karşılaştırmalı mukayesesi ve ayrıntılı tanımlanmasına olanak sağlamıştır. Analizler sonucu ulaşılan kanaat tarihi gelişim sürecinin bir parçası olarak kaçınılmaz olduğu öngörülen bir ekonomik sistemin kapitalizm sonrası süreçte ortaya çıkarak gelişmekte olacağı ve insanlık tarihinin ilim ve bilim noktasında zirveye ulaşacağı bir dönemi kapsayacağı vi yönündedir. Bu sistemden merkezi özelliği kapital olan kapitalizmden, asıl amacı toplumun yararı için bazılarının zararına gözlerini kapatan sosyalizm ve komunizmden farklı olarak temel değer olarak insanı (human) aldığı için humanizm diye bahs edilmekte. Humanizm olarak belirlenmiş bu ekonomik sistem insani değerler ve adaleti temel almaktadır. Bu ekonomik sistemin asıl amacı birisi için her kesin ve her kes için birisinin çalışıyor olması. Ana felsefesi“hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için”olan bu ekonomik sistem yalnız yüksek teknoloji ve bilim sonucu olarak sivil bir toplumda gerçekleşmektedir. Bu tezde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için uygun olarak iki farklı model önerilmiştir. Mevcut ekonomik sistemlerin karşılaştırmalı analizi avantaj ve dezavantajların nedenlerini ortaya çıkarmanın yanı sıra aynı noktada avantaj olarak görünen özelliğin ikinci dereceli etken sonucu aynı zamanda sistem için dezavantaj olarak görüne bildiğini de denetlemiştir. Bu nedenle özellikler“direct reason”direk neden ve“secondary effect”ikincil etki olarak ele alınmış ve sonuç itibarile diğer ekonomik sistemlerin artı ve eksileriyle kıyaslanarak kaçınılması imkansız bir sürecin doğru yönetile bilmesi için humanizm dediğimiz ekonomik sistem çözüm olarak önerilmiştir. Bir zamanlar için ülkenin ekonomik düzeydeki başarısının ölçüsü diğer makro göstericilerin yanı sıra gayri safi yurtiçi hasılaydıysa, günümüz itibarile dünya ekonomisi ekonomik verimliliği mutluluk ve refah oranları olarak nitelendiriyor. Bu nedenle araştırma sırasında toplumsal ve yapısal değişimlerin tetikleyici unsuru olarak mutluluk ve refah oranları farklı ülkeler için kıyaslanmıştır. Mutluluk ve refah oranlarının humanizm dediğimiz ekonomik sistemde zirve yapacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the validity of efficient market hypothesis in both developed and developing countries, comparing the structural and social changes in different systems of economy which are market economy, traditional, mixed and command. The thesis aims to focus on the ups and downs of each economic system analyzing each both separately and in comparison with the other economic systems. Parallel to all the above mentioned, the thesis aims to present a new economic model, which can also be referred as a system, called humanism since it bases all its main ideas on the values of humanity and justice for all. In this analysis, the work has been conducted on the recent statistic indicators for population, inventions, and in order to get a general overview of the welfare of the world population, the ratio for suicides and the relation with the occupations too. Due to the fact that it has been analyzed in the macro level, indicators for certain number of countries have been viewed with the purpose of comparison and specification. Fertility rate, infant mortality rate, homicide rate, unemployment and homelessness rates for certain countries of the world provide a clear view of the current and historic economic systems enabling the fair judgement of each comparably to reveal the background for the introduced economic model. Having each economic system analyzed with its types and compared to the other economic systems besides providing the statistical view of the contemporary world, this work concludes on the significance of the introduction of iv the new economic system which is considered to be an inseparable part of the development of human history.