Kızamık enfeksiyonunda serum neopterin düzeyi ve adenozin deaminaz enzim aktivitesi ilişkisinin araştırılması
Investigation of serum neopterin levels and adenosine deaminase enzym activity relationship in measles infection
- Tez No: 618398
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vücut sıvılarında neopterin ve Adenozin Deaminaz (ADA) aktivitesinin enfeksiyöz ve otoimmün hastalıklar, maligniteler, transplantasyon hastaları gibi hücresel immün sistemin aktive olduğu durumlarda arttığı ve birer immünolojik biyomarker olarak kullanılabileceği son yıllarda yapılan çalışmalarda ortaya konmaktadır. Çalışmamızın amacı; akut kızamık enfeksiyonunda serum neopterin düzeyi ve ADA aktivitesini araştırmak, kızamık OD değerleri ile neopterin ve ADA arasında bir korelasyon olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca hastalığın akut dönemi ile iyileşme dönemi arasındaki değerleri incelemek, kontrol grubu ile karşılaştırmak ve elde edilen verilerin demografik bulgularla olan ilişkisini incelemektir. Kızamık IgM pozitif 136 hasta ve kontrol grubu olarak kızamık IgM negatif 40 hasta örneğinde neopterin düzeyi ve adenozin deaminaz aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışmamızda neopterin testi için mikro ELISA yöntemi, ADA analizinde ise spektrofotometrik analiz methodu kullanılmıştır. Kızamık IgM pozitif hasta grubunda negatif gruba göre neopterin düzeyleri ve ADA aktivitesinin anlamlı derecede yüksek saptanması çalışmamızın en önemli bulgularından biri olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca ilk beş günlük dönemde alınan kan örneklerinde neopterin düzeyi ve ADA aktivitesi daha yüksek saptanmıştır. Sonuç olarak, bulgularımız neopterin düzeyi ve ADA aktivitesinin birer biyobelirteç olarak kızamık hastalığında akut dönemde tanıda yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been demonstrated that neopterin and Adenosine Deaminase (ADA) activity in body fluids may increase upon cellular immune system activation in situations such as infectious and autoimmune diseases, malignancies and transplantation patients and this can be used as an immunological biomarker. The purpose of our study is to investigate serum neopterin level and ADA activity in acute measles infection and to determine whether there is a correlation between measles OD values and neopterin and ADA. In addition, we aim to examine the values for disease between acute and recovery periods, to compare them with the control group and to examine the relationship of the obtained data with the demographic findings. Neopterin level and adenosine deaminase activities were investigated in samples of 136 measles IgM positive patients along with a 40 measles IgM negative patients as thecontrol group. Micro ELISA method for neopterin test and spectrophotometric method ADA analysis were used in the study. One of the most important findings of our study was the determination of significantly higher neopterin levels and ADA activity in the measles IgM positive group compared to the negative group. Besides neopterin level and ADA activity were higher in blood samples taken in the first five days. As a result, our findings have shown that neopterin level and ADA activity can assist in measles disease diagnosis in the acute period as biomarkers.