The x-efficiency in Turkish banks
Türk bankacılık sisteminde x-efficiency uygulaması
- Tez No: 618397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma 4 banka grubunun 2014 verilerini kullanarak Türk Bankacılık Sektörünün X Verimliliğini araştırmaktadır. Bu amaç altında 32 banka incelenmiştir. İlk olarak Türk bankacılık sektörüne ilişkin kısa bir bilgi verilmiştir. Daha sonra bu çalışmanın kullandığı verimlilik konsepti açıklanmıştır. Üçüncü olarak kullanılan metodlar açıklanmıştır. Bu çalışmada stokastik translog maliyet fonksiyonu ve kar fonksiyonu, her banka için ayrıca uygulanıp, karşılaştırma için tek bir skor elde edilmiştir. Çalışma sonucunda hesaplanıp analiz edilen verilere bakıldığında, Ziraat Bankası başta olmak üzere kamusal sermayeli mevduat bankalarının sektörde en verimli olduğu, İş bankası başta olmak üzere özel sermayeli mevduat bankalarının kamusal sermayeli bankalardan sonra geldiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca X-verimliliğin direkt olarak bankaların kredi yaratma, mevduat toplama gibi yetilerine bağlı olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmalar sonucunda X-Verimliliğin bankaların çalışan sayıları ve çalışanlarına yaptığı harcama miktarıyla yüksek bir korelasyon içerisinde olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
This paper investigates the relative efficiency of Turkish banking industry by analyzing data of 4 groups of banks for the year 2014. 32 Turkish banks are investigated accordingly. In the first place, brief information about the Turkish banking industry is given. Secondly, the concept of efficiency this paper has considered is clarified. Thirdly, methodology used is explained. The methodology mainly used is as follows: a stochastic translog cost and profit function is applied in order to derive a single score of efficiency of banks in Turkey. The efficiencies are calculated and scored accordingly. The results show us State-owned Deposit Banks operates the most efficient in Turkish Banking industry being Ziraat Bankası the leader, followed by Privately-owned Deposit Banks, being İş Bankası the leader. Furthermore, Findings suggested that X-efficiency directly relates to some certain abilities of banks such as collecting deposits and generating loans. Furthermore, investigations indicated that X-efficiency of banks in Turkey highly correlates with employee numbers and expenditures made on bank's employees.