Kan kültür örneklerinden izole edilen bakterilerin antibiyotik direnç profillerinin fenotipik ve genotipik analizi
Phenotypic and genotypic analysis of antibiotic resistance profiles of bacteria isolated from blood culture samples
  1. Tez No: 618405
  2. Yazar: ALİ KUŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sepsis, yaygın ve sıklıkla öldürücü olan ciddi bir toplum sağlığı problemidir. Sepsisli hastalarda, yaşlanan bir popülasyon, artan immünosüpresif tedavi kullanımı ve yüksek riskli müdahaleler nedeniyle insidansın arttığı konusunda fikir birliği vardır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, yoğun bakım ünitelerinde yatan sepsis şüpheli 750 hasta değerlendirildi. 750 hasta, yaş ve cinsiyetlerine göre sınıflandırıldı. Kan kültürlerinden bakteriler izole edildi. Katalaz testi, oksidaz testi ve Gram boyama gibi biyokimyasal testleri yapıldı. Bakterilerin identifikasyonu ve antibiyogram testi değerlendirmesi için Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) cihazı kullanıldı. Koagulaz negatif bakterilerin 47 tanesinin slime faktör pozitif olduğu belirlendi. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile mecA, blaOXA-48 ve blaIMP genleri analiz edildi. Sepsisli hastalardan 12 çoklu ilaç dirençli bakteri izole ve identifiye edildi. 2 MRSA izolatının mecA geni taşıyıcılığı pozitif bulundu. Gram negatif bakterilerimizden sadece 2 K. pneumoniae izolatının blaOXA-48 taşıyıcısı olduğu belirlendi. Sepsise neden olan gram negatif bakterilerimizin hiç birinde blaIMP genine rastlanmadı. Sonuç olarak, hastanemizde sepsise neden olan bakterilerin tanımlanmasının ve antibiyotik direnç oranlarının ortaya konulmasının oldukça önemli olduğu görüldü. Sepsise neden olan etkenlerin içerisinde metisilin, karbapenem, genişlemiş β-laktamaz ve çoklu ilaç direnci gösteren bakterilerin varlığının insan sağlığı üzerine etkilerinin oldukça önemli olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Sepsis, which is common and often lethal, is a serious public health problem. There is consensus that the incidence is increased in patients with sepsis due to an aging population, increased use of immunosuppressive therapy, and high-risk interventions. 750 patients with suspected sepsis hospitalized in intensive care units in the Health Education University Van Training and Research Hospital were evaluated. 750 patients were classified according to their age and sex. Bacteria were isolated from their blood cultures. Biochemical tests such as catalase test, oxidase test and Gram staining were performed. Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) device was used for identification of bacteria and evaluation of the antibiogram test. Slime factor was positive in 47 of the coagulase negative bacteria. The mecA, blaOXA-48 and blaIMP genes were analyzed by polymerase chain reaction (PCR). Twelve multidrug-resistant bacteria were isolated and identified from patients with sepsis. 2 MRSA isolates were positive for mecA gene carriage. Of our gram negative bacteria, only 2 K. pneumoniae isolates were found to be blaOXA-48 carriers. No blaIMP gene was found in any of our gram negative bacteria causing sepsis. In conclusion, identification of the bacteria causing sepsis in our hospital and determining the antibiotic resistance rates were found quite important. Among the causative agents of sepsis, effect of the presence of methicillin, carbapenem, enlarged β-lactamase and multidrug resistance bacteria on human health were found to be very important.