Görsel sanatlar sektöründe kadının işgücüne katılımı: İstanbul örneği 2012 - 2015
Female labor force participation at the visual arts sector: İstanbul as an example 2012 - 2015
  1. Tez No: 618410
  2. Yazar: RUMEYSA KİGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZENNUBE AYLİN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında görsel sanatlar sektörünün İstanbul'da öne çıkan kurumlarında çalışan kadınların oranı incelenmektedir. Türkiye'de işgücü piyasasına katılan kadınların oranları son derece düşük olmasına rağmen, yaratıcı endüstriler şeklinde tanımlanan sektörlerde çalışan kadınların oranı diğerlerine göre önemli ölçüde yüksektir. Yaratıcı endüstrilerin bir alt dalı olan görsel sanatlar sektöründe ise bu oran daha da artmaktadır. Seçilen 28 kurumun 2012 ve 2015 arasındaki yıllarına dair verilerinin toparlandığı bir saha çalışması üzerinden, İstanbul'un görsel sanatlar sektöründeki kadın emeğinin oranına dair niceliksel bir analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis project examines the ratio of women who work at the forefront institutions in İstanbul's visual arts sector. While the percentage of female participation in the labor force is significantly low in Turkey, such participation is considerably higher in sectors identified as creative industries. The visual arts sector, which is among these creative industries, is witnessing an increase in the number of female jobholders. This project puts forth a qualitative analysis of the ratio of female labor in the visual arts sector based on the quantitative data gathered from 28 institutions in the field between the years of 2012 and 2015 in İstanbul, Turkey.