Hastanelerde radyasyonlu alanlarda risk yönetimi (sistem kurma)
In hospitals risk management in contaminated areas (system setup)
- Tez No: 618412
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEHMİ ÖZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İş dünyası, en az sermaye ve işçi gücü ile yüklü miktarda kazanç sağlamak üzerine kurulmuştur. Bu sistemin benimsenmesi kazancı yükselttiği ve arttırdığı işverenler tarafından bilinmektedir. Fakat bu kazancı sağlayacak sistemin oluşması ve kulla-nılması sayıca az olsa bile yinede işçi verimine bağlıdır . Çalışanların kendilerini işyerlerinde mutlu ve güvende hissetmeleri iş gücüne, işçi verimine ve kazanca olumlu yönde etkileyecektir. İnsanın mutlu ve huzurlu bir ortamda, risklerin önceden tespit edilmesi, bilgilendirilmesi, ortamın şartlarının düzeltilmesinin sonucu olarak da iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemeyi üstlenen İş Sağlığı ve Güvenliği ile elde edilecektir. Risk analizleri ve diğer İSG politikaları uygun denetlenmezse, iş kazalarından kaynaklı meslek hastalığı ve ölümle sonuçlanan kazalar artacaktır. Bu çalışmada hastanelerde iyonize radyasyon kaynağının bulunduğu alanların İSG politikasına uygun olarak faaliyet göstermesi amaçlanmıştır. Örnek olarak ise anjiog-rafi, röntgen, tomografi ve pet bölümlerinde L tipi matris risk analizi ve radyofarmasi üretim tesisinde HTEA risk analiz metodu uygulanmıştır. Hastanelerdeki iyonize radyasyon kaynağının bulunduğu alanlarda risk analizleri yapılarak iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için tavsiyeler sunul-muştur.
Özet (Çeviri)
The business world is established to derive profit in huge quantity with the least capi-tal and labor force. The employers know that this system increase the income. How-ever, creating and utilizing this income-providing system is based upon the employee performance even if it is few in number. That the employees feel their selves in safe and happy in their workplace will affect the labor force, employee performance and profit in a positive way. This will be possible by means of Occupational Health and Safety, which prevents occupational accident and diseases as a result of determining the risks, informing and correcting the environmental conditions in a happy and peaceful place. If the risk analysis and other OHS policies are not investigated properly, the occupational diseases and fatalities, arising from occupational accidents, will increase. In this study, it is aimed that places, having ionized radiation sources in hospitals, will operate as per the OHS policies. For example, L-typed matrix risk analysis method was applied in angiography, X-ray, tomography and PET sections and HTEA risk analysis method was applied in radio-pharmacy production facility. It is recommended to prevent the occupational accidents and diseases by carrying out risk analysis in the places, where ionized radiation sources are in hospitals.