İstanbul'da çok eşli erkek hastalarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyon etkenlerinin araştırılması
Investigation of sexually transmitted infections in polygamous male patients in istanbul
- Tez No: 618419
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olması yanı sıra her geçen yıl sayısı gittikçe artmaktadır. İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuran 91 çok eşli erkek bireylerin CYBE etkenlerinden, Chlamydia trachomatis (CT), Neisseria gonorrhoeae (NG), Trichomonas vaginalis (TV), Mycoplasma hominis (MH), Mycoplasma genitalium (MG), Ureaplasma urealyticum (UU), ve Ureaplasma parvum (UP) ile enfekte olup olmadıkları araştırılmıştır. Hastaların idrar örneklerinden AnyplexTM II STI-7 Real Time Multiplex PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) Tespit Kiti (Seagene, Korea) ile etkenler araştırılmıştır. 91 hastanın 34'ünde (%37,4) pozitiflik saptanmış olup 57 (%62,6) kişide etken saptanamamıştır. 91 kişinin 13'ünde (%14,3) U. urealyticum, 17'sinde (%18,7) U. parvum,7'sinde (%7,7) M. hominis, 3'ünde (%3,3) C. trachomatis, 3'ünde (%3,3) M. genitalium ve 2'sinde (%2,2) N. gonorrhoeae belirlenmiştir. 34 bireyin 23'ü (%67,6) tek tip enfeksiyon olup 11'inde (%32,4) mikst enfeksiyon bulunmuştur. Tek tip enfeksiyonu olan 23 hastanın 8'inde (%34,8) U. urealyticum, 11'inde (%47,8) U. parvum, 2'sinde (%8,7) C. trachomatis, 1'inde (%4,3) N. gonorrhoeae ve 1'inde (%4,3) M. genitalium saptanmıştır. Mikst enfeksiyon saptanan 11 hastanın 3'ünde (%27,3) U. parvum ve M. hominis, 4'ünde (%36,4) U. urealyticum ve M. hominis, 1 hastada (%9,1) U. urealyticum ve U. parvum, 1 hastada (%9,1) M. genitalium ve C. trachomatis 1 hastada (%9,1) U. parvum ve N. gonorrhoeae 1 hastada (%9,1), U. parvum ve M. genitalium tespit edilmiştir. İstatistiksel değerlendirme için Fisher Kesin Ki-kare testi kullanılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, çalışmamız rutin taramalarda cinsel yolla bulaşan birden fazla etkene bakılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda çalışmamıza ait bulguların, prevalans açısından diğer çalışmalara katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The present work was supported by the Research Fund of the Istanbul Universty. Project No:TDK 2018-29832 Sexually transmitted infections (STIs) are a major health problem all over the world, with increasing prevalence every passing year. In the study, 91 polygamous male individuals admitted to Istanbul Faculty of Medicine were investigated in terms of infection with“Chlamydia trachomatis”,“Neisseria gonorrhoeae”,“Trichomonas vaginalis”,“Mycoplasma hominis”,“Mycoplasma genitalium”,“Ureaplasma urealyticum”, and“Ureaplasma parvum”. The agents were investigated using“AnyplexTM II STI-7 Real Time Multiplex PCR (Polymerase Chain Reaction) Detection Kit (Seagene, Korea)”using the urine samples of patients. Of 91 patients, 34 (37.4%) were found to have a positivity, whereas no agent was detected in 57 (62.6%) of the patients. Of these 34 individuals, 13 (38.2%) had U. urealyticum, 17 (50%) had U. parvum, 7 (20.6%) had M. hominis, 3 (8.8%) had C. trachomatis, 3 (8.8%) had M. genitalium, and 2 (5.9%) had N. gonorrhoeae. Of the 34 individuals, 23 (67.6%) had single-type infections, whereas 11 (32.4%) had mixed infections. Of the 23 patients with single-type infections, U. urealyticum was detected in 8 (34.8%), U. parvum in 11 (47.8%), C. trachomatis in 2 (8.7%), N. gonorrhoeae in 1 (4.3%) and M. genitalium in 1 (4.3%) patient. Of 11 patients with mixed infections, 3 (27.3%) had U. parvum and M. hominis, 4 (36.4%) had U. urealyticum and M. hominis, 1 (9.1%) had U. urealyticum and U. parvum, 1 (9.1%) had M. genitalium and C. trachomatis, 1 (9.1%) had U. parvum and N. gonorrhoeae, and 1 (9.1%) had U. parvum and M. genitalium. Fisher Exact Chi-square test was used for statistical evaluation. In line with these results, our study highlights the necessity to look at more than one sexually transmitted agents in a routine screening. We also believe that the findings of our study will contribute to other studies in terms of prevalence.