Üniversite öğrencilerinin beslenme durumu: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi örneği
Nutritional status of university students: Erzincan Binali Yıldırım University case
  1. Tez No: 618420
  2. Yazar: ELİF KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışma, anket yöntemiyle üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını tespit etmek, beslenme bozuklukları ve beden algılarını analiz etmeyi planlamış ve gerçekleştirmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmanın anket soruları literatür taramasıyla daha önce yapılmış ölçeklerden oluşturulmuştur. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerle yüz yüze yapılan 377 anket, çalışmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler istatistik ve ekonometrik analizlere tabi tutulmuştur. İstatistik paket programı olarak SPSS 21, Yapısal Eşitlik Modellemesi için ise yazılım materyali olarak LISREL 8.72 kullanılmıştır. Bulgular: Üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yöntemiyle ölçmek amacıyla yapılan bu çalışmada, dengesiz beslenme (γ = 0.97; t = 7.08) öğrencilerin en önemli beslenme alışkanlığını oluşturmaktadır. Sırasıyla duygusal beslenme (γ = 0.86; t = 10.42), yüksek kalorili beslenme (γ = 0.85; t = 7.91), bilinçli beslenme (γ = 0.37; t = 2.54), yetersiz beslenme (γ = 0.26; t = 2.48), sağlıklı beslenme (γ = 0.18; t = 2.58) pozitif yönde beslenme alışkanlıklarını oluşturmaktadır. Sonuç: Yapılan çalışmada öğrencilerin dengesiz beslendikleri, yüksek kalorili besinler tükettikleri, duygusal beslenme davranışı sergiledikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin bilinçli ve sağlıklı beslenmeye yönelik davranışlarının yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to determine the eating habits of university students by empirical method and to analyze nutritional disorders and body perceptions. Material and method: Questionnaires of the study were formed from the scales previously made by literature review. The main material of the study was 377 students, which were made face to face with the students of Erzincan Binali Yıldırım University. The data obtained from the questionnaires were subjected to statistical and econometric analyzes. SPSS 21 was used as the statistical package program and LISREL 8.72 was used as the software material for Structural Equation Modeling. Results: : In this study conducted to measure the nutritional habits of university students by Structural Equation Modeling (SEM), unbalanced nutrition (γ = 0.97; t = 7.08) constitutes the most important nutritional habits of the students. emotional nutrition (γ = 0.86; t = 10.42), high calorie nutrition (γ = 0.85; t = 7.91), conscious nutrition (γ = 0.37; t = 2.54), malnutrition (γ = 0.26; t = 2.48), healthy nutrition (γ = 0.18; t = 2.58) constitutes positive feeding habits. Conclusion: In this study, it was determined that the students were unbalanced, consumed high calorie foods and showed emotional feeding behavior. Students' behaviors towards conscious and healthy nutrition were found to be insufficient.