Smart contract systems for guaranteed and timelypayment of construction projects
İnşaat projelerinin güvence altında ve zamanındaödenmesi için akıllı sözleşme sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 618423
  2. Yazar: SALAR AHMADISHEYKHSARMAST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ödemelerin gecikmesi inşaat sektöründeki projelerin tüm süreçlerini olumsuz etkileyen yaygın bir sorundur. Geç yapılan ödemeler, hem yüklenicilerin hem de alt yüklenicilerin nakit akışlarında önemli problemlere sebep vermektedir. Arz ettiği öneme rağmen, çok az sayıda araştırma, katılımcıların proje boyunca zamanında ödemesini garanti edecek sistemlerin geliştirilmesine odaklanmıştır. Blok zincir ve akıllı sözleşme teknolojilerindeki son gelişmeler inşaat projelerinin ödemelerinin vaktinde ve garantili olarak yapılabilmesi için güvenli bir platform sunmaktadır. Akıllı sözleşme tabanlı ödeme sistemeleri hem ödeme problemlerinin için hem de taraflar arasındaki güvenin sağlanması için önemli bir potansiyel içermektedir. Bu tezde, inşaat projelerine ait ödemelerin zamanında ve garantili şeklide ödenmesi için akıllı sözleşme tabanlı sistemlerin tasarlanmasını ve geliştirilmesini hedeflemektedir. Hakediş ödemelerinin garanti altında ödenmesi için akıllısözleşme-hakediş-ödeme-sistemi (SMTSEC) sunulmuştur. BIM-akıllı-sözleşmeye dayalı hakediş ödeme sistemi(BIMSMRTPAY) ise mevcut hakediş ödeme sisteminin hızlandırılması ve ödeme sebebi ile olabilecek anlaşmazlıkların en aza indirgenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Teminat kesinti ödemelerini hızlandırmak ve otomatikleştirmek için ise akıllı-sözleşmeye-dayalı-kesinti-ödeme-sistemi (RETPAY) önerilmiştir. SMTSEC, BIMSMRTPAY, and RETPAY sistemlerinin katkıları ve kısıtları örnek inşaat projeleri kullanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Delay in progress payment is a widespread problem in the construction industry which adversely affects the entire processes of the projects. Difficulties in the cashflow of the contracts, and consequently the subcontractors are the main consequences of delayed payments. Despite its significance, few research focused on development of methods guaranteeing timely payments of the participants throughout the project. Recent developments in blockchain and smart contract technologies presents a potential for development of a secure platform for the construction projects. Smart contract based payment systems not only provides an opportunity for minimizing the payment problems, but also enables building trust among the project parties for successful completion of construction projects. By taking advantage of the blockchain and smart contract technologies, this thesis aims to design and develop smart contract-based payment systems for guaranteed and timely payment of construction projects. A Smart Contract System for Security of Payment of Construction Contracts (SMTSEC)is presented to ensure security of payment of construction progress payments. , BIM-smart-contract-based progress payment system (BIMSMRTPAY) is developed to expedite the conventional progress payment process and to minimize potential payment disputes. The smart contract based retention payment system (RETPAY) is designed to expedite and automate the retention payments. The contributions and limitations of the SMTSEC, BIMSMRTPAY, and RETPAY are illustrated and discussed through case projects.