Listerli pnömatik hassas ekim makinasının mısır ve bezelye ekim performansının belirlenmesi
Determination of corn and pea sowing perfomance of pneumatic precision sowing machine with lister
- Tez No: 618422
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Ödemiş bölgesinde mısır ve bezelye ekiminde kullanılan, ekici ünitesi ile toprağa atılan tohumların üzerine listerler yardımıyla sırt yaparak ekim yapan pnömatik hassas ekim makinasının değişik hızlarda sıra üzeri dağılım düzgünlüğü ile ekim normunun tespiti ve baskı tekerlekli pnömatik hassas ekim makinası ile yapılan ekim yöntemine göre bitki çıkışlarının kıyaslanması amaçlanmıştır. Denemeler laboratuvar ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Laboratuvarda mısır ve bezelye tohumları ile yapışkan bant üzerine 0.5-1.0-1.5-2 m/s hızlarında tohum atılarak sıra üzeri dağılım düzgünlüğü ve hızlara göre değişim durumu, elde edilen değerlerin standart sapmaları ve varyasyon katsayıları hesaplanıp istatiksel analize tabi tutulmuştur. Tarla denemelerinde ise 2 farklı tohumda (mısır ve bezelye), tesadüf parseller deneme desenine göre listerli ve baskı tekerlekli olarak pnömatik hassas ekim makinası ile ekim yapılmış, çıkışlar sayılarak değerlendirilmiştir. İki farklı ekim yöntemi arasında çimlenme ve çıkışlar bakımından çok büyük fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the pneumatic precision sowing machine which sowed with the help of listers on the seeds which are used in the plowing area of corn and peas in the Ödemiş district, with the cultivator unit, was sown according to the method of sowing with the distribution normality of the rows and the sowing norm with the printing pneumatic precision sowing machine plant outputs. Experiments were carried out under laboratory and field conditions. In the laboratory, seeds were sprinkled on corn and pea seeds and adhesive tape at 0.5-1.0-1.5-2 m/s and standard deviation and coefficient of variation were calculated and statistical analysis was carried out. In the field experiments, 2 different seeds (corn and peas) were planted with pneumatic precision sowing machine as ridger and press wheel according to the coincidence parcel trial design and evaluated by counting the outputs. No significant difference was observed between the two different sowing methods in terms of germination and emergence.