Yapay zeka algoritmaları ile kriptoanaliz
Cryptoanalysis using artificial intelligence algorithms
  1. Tez No: 618426
  2. Yazar: ARKAN KH SHAKR SABONCHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kriptoanaliz anahtara sahip olmadan okunamaz durumda olan metinlerin çözebilen bir metottur. Olası anahtarların grubu, alfabede bulunan bütün harflerin permütasyonlarından oluşabildiğinden bu permütasyonların sayısı oldukça fazladır. Bundan dolayı, Kaba Kuvvet (Brute Force) denilen bütün yöntemleri deneyerek çözüm arama yöntemi zaman açısından etkili bir yol olmaktan uzaktır. Bu nedenle optimal anahtarı bulmak amacı ile sezgisel yapay zeka algoritmaları tabanlı sistematik arama kullanılabilmektedir. Bu tezin amacı, Genetik Algoritma, Diferansiyel Gelişim, Parçacık Sürüsü Optimizasyon, Yapay Arı Kolonisi gibi yapay zeka optimizasyon algoritmalarının modern şifreleme yöntemlerinin de temeli olan Vigenére şifrelemeye uygulanabilirliğini incelemektir. Bu amaçla, farklı uzunluktaki anahtarlar İngilizce ve Türkçe dilindeki çeşitli metinler üzerinde denenmiştir. Vigenére şifrelemenin kriptoanalizinde temel Yapay Arı Koloni Algoritmasının bölgesel arama kabiliyetinin ve yakınsama hızının iyileştirilmesine gereksinim duyulmuştur. Bu nedenle, popülasyonu daha iyi bir alana yönlendirecek daha yüksek uygunluktaki besin kaynaklarını daha etkin kullanmak için Binom çaprazlama operatörü Yapay Arı Koloni Algoritmasına entegre edilmiştir. Önerilen bu yöntem ile elde edilen sonuçların çok rekabetçi olduğu ve karşılaştırılan diğer yöntemlerinden daha kararlı sonuçlar ürettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptanalysis is a method to break the unreadable cipher text without having the key. Beucase the group of potential keys is the group of all potential permutations of all letters (alphabet letter), there are many possible permutations. Therefore, Brute Force which tries all the permutations is not effective in terms of time complexity. For this reason, systematic search, introduced by metaheuristic algorithms, can be used to get the key involved in encoding. The aim of this thesis is to inspect the applicability of meta-heuristic algorithms such as Genetic Algorithm, Particle Swarm Optimization, Differential Evolution and Artificial Bee Colony Algorithms in cryptanalysis of Vigenére cipher which can be used as a basis in modern cryptography methods. In cryptanalysis of Vigenére cipher, an improvement in the local search capability and convergence speed of the Artificial Bee Colony Algorithm. Therefore, Binomial crossover operator that will guide the population to a better area with high quality sources is integrated into the Artificial Bee Colony Algorithm. It is shown that the proposed method produce very competitive results and produce more stable and robust solutions compared to the results of the methods used in the thesis for the analysis of the Vigenére cipher.