Dijital dönüşüm çağında kripto paralar, finans ve borsada yapay zekânın uygulamaları ve etkileri
Applications and impacts of cryptocurrencies, finance, and artificial intelligence in stock markets in the era of digital transformation
- Tez No: 944216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşüm çağında kripto paraların, finansal piyasaların ve borsa işlemlerinde yapay zekâ (YZ) uygulamalarının etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Bu bağlamda, dijital dönüşümün finansal sistemler üzerindeki etkileri, kripto paraların finansal ekosistemdeki yeri ve YZ'nin finansal analitiklerde kullanım alanları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Borsa tahmininde yapay zekâ (YZ) ve makine öğrenimi (ML) yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmektedir. Borsa tahmini, teknik ve temel analiz yaklaşımları kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Teknik analizde, tarihî fiyat verilerini kullanarak hisse senedi fiyatlarının gelecekteki eğilimlerini tahmin etmek amacıyla regresyon tabanlı ML algoritmaları uygulanmaktadır. Temel analizde ise, haberler ve sosyal medya verilerinden elde edilen kamuoyu duyarlılığı sınıflandırılarak piyasa tahminleri yapılmaktadır. Teknik analiz için veriler Yahoo Finance'ten alınırken, temel analizde Twitter'daki borsa ile ilgili tweetler kullanılmaktadır. Araştırma sonuçları, mevcut YZ teknolojisinin borsayı yenmek için henüz yeterli olmadığını, ancak orta düzeyde bir performans sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the impacts of cryptocurrencies, financial markets, and artificial intelligence (AI) applications in stock trading during the era of digital transformation. In this context, the effects of digital transformation on financial systems, the role of cryptocurrencies in the financial ecosystem, and the applications of AI in financial analytics are discussed in detail. The study evaluates the effectiveness of AI and machine learning (ML) methods in stock market predictions. Stock market predictions are conducted using both technical and fundamental analysis approaches. In technical analysis, regression-based ML algorithms are applied to historical price data to predict future trends in stock prices. In fundamental analysis, market predictions are made by classifying public sentiment derived from news and social media data. Data for technical analysis is sourced from Yahoo Finance, while tweets related to the stock market on Twitter are used for fundamental analysis. The research results indicate that the current AI technology is not yet sufficient to consistently outperform the stock market but demonstrates moderate performance.