Ebelik bölümü öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgileri ile yaklaşımlarının eğitim öncesi ve eğitim sonrası süreçte karşılaştırılması
Comparison of the pre- and post-training knowledge and approaches of the midwifery students on child abuse and neglect
- Tez No: 618427
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ebelik bölümü öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgileri ile yaklaşımlarının eğitim öncesi ve eğitim sonrası süreçte karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın evreni Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü'nde okuyan 172 ebelik öğrencisi olarak belirlenmiştir. Yapılan güç analizi sonucu örneklem sayısı 122 kişi olarak bulunmuş olup, ebelik bölümünde okuyan ve araştırmaya dahil edilen 124 ebelik öğrencisi ile çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada anket formu ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Hemşire ve Ebelerin Bilgi Düzeylerinin Saptanmasına Yönelik Ölçek”kullanılmıştır. Yarı deneysel tipte planlanan çalışma 01.04.2019-17.05.2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Öğrencilere önce ön test için anket formu ve ölçek uygulanmıştır. Sonrasında araştırmacı tarafından hazırlanmış olan çocuk istismarı ve ihmali konulu eğitim sunumu yapılarak, çocuk istismarı ve ihmali eğitim broşürü dağıtılmıştır. Eğitim sonrasında öğrencilere çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi ve yaklaşımlarındaki değişimi ölçmek amaçlı daha önce uygulanmış olan anket formu ve ölçek tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Ayrıca Pearson korelasyon katsayıları, Shapiro Wilk Testi, One Way ANOVA Testi, Independent Sample T Testi, Paired Sample T Testi ve Cronbach Alpha tutarlılık kat sayıları kullanılmıştır. Çalışmada yer alan öğrencilere uygulanan çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerinin tanılanmasına yönelik ölçeğine ait ön test iç tutarlılık katsayısı 0.91, son test iç tutarlılık katsayısı 0.92 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the pre- and post-training knowledge and approaches of the midwifery students on child abuse and neglect. The population of the study was composed of 172 midwifery students studying in Kafkas University, Faculty of Health Sciences, Midwifery Department. As a result of the power analysis, the sample size was found to be 122 and the study was conducted with 124 midwifery students studying in the midwifery department and being included in the study. In this study, a questionnaire and“the Scale for Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect for Identifying Knowledge Levels of Nurses and Midwives ”were used. This quasi-experimental study was conducted between 01.04.2019 and 17.05.2019. Firstly, a questionnaire and the scale were applied to the students for pretest. Then, the training on child abuse and neglect prepared by the researcher was presented and the training brochure on child abuse and neglect was delivered. The questionnaire and scale applied to measure the change in the knowledge and approaches on child abuse and neglect were reapplied to the students after the training. In the data analysis, numbers, percentages, mean and standard deviation analyses were used. In addition, Pearson's Correlation Coefficients, Shapiro Wilk Test, One Way ANOVA Test, Independent Sample T Test, Paired Sample T Testi, and Cronbach Alpha consistence coefficients were used. While the pretest internal consistency of the scale for diagnosis of symptoms and risks of child abuse and neglect applied for the students included in the study was 0.91, posttest internal consistency coefficient of this scale was 0.92.