İzole sıçan duodenum düz kasları üzerinde karvakrolün TRP kanallarına etkisi
The effects of carvacrol on the TRP channels of the smooth muscles of the isolated rat duodenum
  1. Tez No: 618425
  2. Yazar: MOHAMAD ALYOUSEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Karvakrol, sentez ile elde edilebilen aynı zamanda Lamiaceae ailesi gibi birçok bitki tarafından sentezlenen bir moleküldür. Karvakrol bazı bitkilerin uçucu yağlarında ana bileşendir ve karvakrol içeren bitkilerin antik çağlardan bu yana etnomedikal olarak ağrı kesici, öksürük için ve özellikle gastrointestinal rahatsızlıklarda kullanıldığı bilinmektedir. Karvakrolün deneysel olarak antiviral, antibakteryel, antifungal, antioksidan, antikanser, analjezik, hipotansif, antiepileptik ve düz kas gevşetici etkileri ve geçici reseptör potansiyel (TRP) iyon kanallarından TRPV3, TRPA1 aktivasyonu, TRPC1 ve TRPM7 inhibisyonu yaptığı gösterilmiştir . Karvakrolün düz kas gevşetici mekanizmasına ilişkin bilgiler yeterince araştırılmamış olması nedeniyle, TRPA1, TRPV3 ve TRPM7 gibi TRP kanallarının karvakrolün düz kas gevşemeleri üzerinde farklı etkileri olacağı hipotezi kurulmuş, bu hiportezi test etmek amacıyla izole sıçan duodenumu kullanılmıştır. Karvakrolün 10-4 M dozlarda asetilkolin ile oluşturulan kasılmaları nonkompetitif olarak inhibe ettiği, pasif gerim altındaki duodenum düz kaslarında 10-7 ve 10-6 M dozlarda kasılma yaptığı, 10-5 ve üzerindeki dozlarda ise gevşeme yaptığı bulunmuştur. Karvakrolün kastırıcı etkisinin rutenyum red tarafından, gevşetici etkisinin ise tetraetilamonyum tarafından bloke olduğu, nitrik oksit sentaz inhibitörü nitro-L-arjininden etkilenmediği bulunmuştur. Mide fundus düz kaslarında karvakrolün kastırıcı etkisi gözlenmemiş ve gevşetici etkisinin duodenuma oranla cok az olduğu, düşük dozlarda TRP kanallarına, yüksek dozda potasyum kanalları üzerine etkili olduğu ve mide fundus ile duodenum üzerinde farklı etki gösterdiği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Carvacrol is synthesized and also a natural compound found in the essential oils of Lamiaceae family. Carvacrol is major compound of some of the essential oils of these plants which are ethnomedically used as analgesic, and against gastrointesinal disorders since antiquity. Carvacrol was shown to posess antiviral, antibacterial, antifungal, antioxidant, anticancer, analgesic, antiepileptic, hypotensive and smooth muscle relaxing activities. It was shown to activate TRPA1, TRPV3, to inhibit TRPC1, TRPM7 of the transient receptor potential (TRP) ion channels and to block voltage-gated sodium, potassium channels and nicotinic receptors. Due to the lack of sufficient information on the mechanism of action of relaxing effects of carvacrol on the smooth muscles, it was hypothetized that the actions of TRP ion channels like TRPA1, TRPV3, TRPM7 will have differential actions of carvacrol on smooth muscles and thus duodenum was selected as the test organ. Carvacrol was observed to inhibit acetylcholine-induced contractions at 10-4 and 10-3 M, and relaxed the duodenum at 10-5 but at the 10-7 and 10-6 M doses contractions were observed on the duodenum under passive tension. Contractile actions were blocked by ruthenium red and inhibitory actions were blocked by tetraethylammonium, whereas nitro-L-arginine was inactive. No contractile actions of carvacrol were observed on the smooth muscles of gastric fundus and relaxing actions were small compared to the duodenum smooth muscles. Carvacrol exhibited contractile actions mediated by TRP channels at lower doses but relaxed the smooth muscles of duodenum via potassium channels at higher doses.