Öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama eğitiminin etkinliği
The effectiveness of the training on identifying the signs and risk of child abuse and neglect given by the tell what you have learned method
  1. Tez No: 874671
  2. Yazar: BÜŞRA HIZLIOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir kamu üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 2. Sınıf öğrencilerine öğrendiğini anlat yöntemiyle (Teach-Back) verilen çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama eğitiminin etkinliğini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ön test- son test kontrol gruplu deneysel tasarımda planan araştırma Ebelik Bölümü 2. Sınıfta öğrenim gören öğrenciler ile yürütülmüştür (n=86). Çalışmaya katılan öğrenciler basit rastgele örnekleme ile müdahale (n:43) ve kontrol (n:43) gruplarına ayrılmıştır. Çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama eğitimi, müdahale grubu öğrencilere anlat yöntemi ile verilirken, kontrol grubuna ise klasik eğitim ile verilmiştir. Verilerin toplanmasında; 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılama Ölçeği', ve 'Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler uygulama öncesi ve uygulama sonrası 4. haftada toplanmıştır. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin yaş, sosyoekonomik durumu, aile tipi, çalışma durumu, mezun olunan lise türü, yaşadıkları yer, büyüdükleri bölge, anne ve babaların eğitim durumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Müdahale ve kontrol grubu öğrencilerin ön test ve son test 'Çocuk İstismarı ve İhmali Belirtileri ve Risk Tanılama Ölçeği' toplam puanları arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Eğitim sonrası müdahale grubunun 'Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği' toplam puan ortalamasının kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu belirlendi. Müdahale grubu öğrencilerin 'Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği' toplam puanı ile 'Çocuk İstismarı ve İhmali Belirtileri ve Risk Tanılama Ölçeği' toplam puanı arasında orta düzeyde anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Sonuç olarak, öğrendiğini anlat yöntemi ile verilen eğitimin ebelik öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali farkındalık düzeylerini arttırdığı belirlenirken, çocuk istismarı ve ihmali belirti ve risklerini tanımlamada ise anlamlı fark oluşturmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted by the Department of Midwifery of the Faculty of Health Sciences of a public university 2. It was planned to determine the effectiveness of the training to diagnose the signs and risks of child abuse and neglect given to classroom students with the Teach-Back method. Materials and Methods: The research planned in the experimental design with pre-test-post-test control group Midwifery Department 2. It was conducted with students studying in the classroom (n=86). The students participating in the study were divided into intervention (n: 43) and control (n: 43) groups with simple random sampling. Training to diagnose the signs and risks of child abuse and neglect was given to the intervention group students by the lecture method, while the control group was given by classical education. In the collection of data; 'Introductory Information Form', 'Scale for Diagnosing the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect', and 'Child Abuse and Neglect Awareness Scale' were used. Data were collected before and after the application in the 4th week. Results: There was no significant difference between the age, socioeconomic status, family type, employment status, type of high school graduated, place of residence, region of growth, and educational status of the students in the intervention and control groups. A significant difference was found between the total scores of the pre-test and post-test 'Child Abuse and Neglect Symptoms and Risk Diagnosis Scale' of the intervention and control group students. After the training, it was determined that the total mean score of the 'Child Abuse and Neglect Awareness Scale' of the intervention group was significantly higher than the control group. A moderately significant relationship was found between the intervention group students' 'Child Abuse and Neglect Awareness Scale' total score and 'Child Abuse and Neglect Symptoms and Risk Diagnosis Scale' total score. Conclusion: As a result, it was determined that the education given with the tell-what you learned method increased the awareness levels of midwifery students about child abuse and neglect, while it was determined that there was no significant difference in defining the signs and risks of child abuse and neglect.