Yoğun bakım hemşirelerinin iş yaşam dengesinin incelenmesi
Work-life balance analysis of the intensive care nurses
- Tez No: 618435
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Zamanın getirileri ve günümüzün iş yaşamı koşulları bireyin iş yaşamı ve özel yaşamı arasındaki sınırları tehdit etmektedir. İş yaşamındaki çatışmaların özel yaşama aktarılması, doğasında pek çok zorluk yatan hemşireliğin ve hemşireliğin özellikli bir alanı olan yoğun bakım hemşirelerinin iş yaşam dengesini tartışılır hale getirmiştir. Amaç: Araştırmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerinin iş yaşam dengesinin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 132 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur (n=114). Yüz yüze görüşme yöntemiyle anket aracılığıyla verilerin toplandığı araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik kişisel veri formu ve İş Yaşam Dengesi Ölçeği kullanılmış veriler bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi, bağımsız iki grup t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The returns of time and today's working conditions threaten the boundaries between the working life. Transferring conflicts in working life to private life has made discussable the work and life balance of the nursing which is a difficult profession already and intensive care nursing which is a special part of the nursing. Aim: The aim of the study is to investigate the work and life balance of intensive care nurses. Method: This study which examines the work and life balance of intensive care nurses is descriptive and cross-sectional and the universe of this study includes 132 intensive care nurses working at Dokuz Eylül University Hospital. In this study, 114 intensive care nurses were reached by using face-to-face questionnaire method. Sociodemographic personal data form and Work and Life Balance Scale were used as data collection method. Data were analyzed by using one-way analysis of variance, t test, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis test and multiple regression analysis.