Preterm bebeklerde beslenme sonrası uygulanan üç farklı yatış pozisyonunun yaşamsal bulgulara ve konfor düzeyine etkisi
The effect of three different post-feeding sleeping positions on vital signs and comfort level of preterm infants
  1. Tez No: 817493
  2. Yazar: CANAN AYAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Araştırma, 28-36.gestasyon haftasında olan prematüre bebeklere beslenme sonrası sırayla uygulanan sağ lateral, supine ve prone pozisyonlarının yaşamsal bulgulara ve konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, deneysel tasarımda Şubat 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, üçüncü basamak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi alan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan, 28-36.gestasyon haftaları arasında olan 48 preterm bebek ile yürütülmüştür. Preterm bebeklere beslenme sonrası sırayla sağ lateral, supine ve prone pozisyonları verilerek 20.dakika, 1.saat ve 3.saatin sonunda yaşamsal bulguları ve konfor düzeyi değerlendirilmiştir, bu uygulama üç gün süreyle ardışık olarak tekrarlanmıştır. Veriler Preterm Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Prematüre Bebek Yaşamsal Bulguları Gözlem ve Takip Formu, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ), Yenidoğan Ağrı/Ajitasyon Sedasyon Ölçeği (N-PASS) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to investigate the effects of right lateral, supine, and prone positions applied alternately after feeding on vital signs and comfort level of premature infants born at 28-36 weeks of gestation. Materials and Methods: This experimental study was conducted between February 2022 and September 2022 and included 48 preterm infants born at 28-36 weeks of gestation who were treated in the Tertiary Neonatal Intensive Care Unit of Etlik Zubeyde Hanım University of Health Sciences Gynecology Training and Research Hospital. Preterm infants were respectively placed in right lateral, supine, and prone positions after feeding, and their vital signs and comfort levels were evaluated at the end of the 20th minute, 1st hour, and 3rd hour, which was repeated for three consecutive days. The study data were collected using the Preterm Infant Identifying Information Form, the Preterm Infant Vital Signs Observation and Follow-up Questionnaire, the Neonatal COMFORT Behavior Scale (COMFORT -Neo), and the Neonatal Pain, Agitation, and Sedation Scale (N- PASS). Descriptive statistics, Shapiro–Wilk test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, ANOVA test, Kruskal-Wallis test, Mauchly test, Greenhouse-Geisser statistics, Friedman analysis, Post Hoc Bonferroni test were used in the analysis of the data, and p value