Esnek topolojik cebirsel yapılar üzerine
On soft topological algebraic structures
- Tez No: 618448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında esnek küme teorisinde önemli bir yapı taşı olan esnek eleman kavramını kullanarak esnek gruplar, esnek halkalar incelenmiştir verilen her bir tanımla ilgili örnekler verilmiştir ve daha önceden yapılan benzer tanımlar ile olan ilişkiler elde edilmiştir. Daha sonra esnek topolojik uzaylar derinlemesine araştırılmıştır ve birçok yeni sonuç elde edilmiştir. Ayrıca tez çalışmasındaki temel amaç olan esnek topolojik cebirsel yapılar çalışılmıştır. Öncelikle esnek yarı topolojik gruplar ve devamında esnek topolojik gruplar ve esnek topolojik halkalar tanımlanmış ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Daha önceki yayınlarda verilmiş olan benzer çalışmalara da yer verilmiş ve bu çalışmada verilen tanımlarla olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, soft groups and soft rings are examined by using the soft element concept which is an important constituent in the soft set theory, examples related to each definition are given and relations with similar definitions given previously are obtained. Afterwards, soft topological spaces were investigated in depth and many new results were obtained. In addition, soft topological algebraic structures, which are the main purpose of the this thesis, are studied. Firstly, soft semi-topological groups and then soft topological groups and soft topological rings were defined by giving examples and some results were obtained. Similar studies in previous publications were also included and their relationship with the definitions given in this study were examined.