Occ-Opencv kütüphanesi için blok tabanlı programlama aracı
Occ: A block-based programming tool for opencv library
- Tez No: 618453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN TARIK ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, web tabanlı ve genel amaçlı opencv kütüphanesi için görsel ve blok akış tabanlı programlama platformunun tasarımını ve uygulamasını sunmaktadır. Platform bir görsel programlama arayüzü, işleme sistemi, çalışma alanı ve python için kod çıktısı üreten arabirime sahip uygulama yapısından oluşur. Bu arayüz sayesinde web tarayıcı üzerinden kullanıcılar platforma erişebilir, opencv fonksiyonlarını kontrol edebilir ve sonuçlarını görüntüleyebilir. Uygulama arayüzü akış tabanlı programlama sisteminden esinlenerek tasarlanmıştır ve her işlem giriş ve çıkışları olan düğümler üzerinden yürütülür. Platform ile çıktı soketlerinin diğer düğümlerin giriş soketlerine bağlanması, verilerin düğümler arasında akması ve işlem hatlarının oluşturulması sağlanmaktadır. Ayrıca sistem programlama uzmanlığı olmayan kullanıcıların kolayca karmaşık veri akışı işlemleri oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents visual and block cast based programming design and application platform for flow-based and general purpose opencv library. The platform is composed of a visual programming interface, a processing system, workspace, and an application structure which has an interface and produces code output for python. Through this interface, the users can reach the platform by web, can also control the opencv functions, and observe the results. The application interface was designed from inspiration of flow-based programming system. Every process is carried out through nodes which have inputs and outputs. Connections between platform and exit sockets with nodes of entrance of other sockets; flow of datas throughout the nodes, and lines of process are available. It also provides to users, who do not have expertise on system programming, easily constitution and operation of complex data flow processes on opecv library.