Roketlerin yönlendirilmesinde kullanılan fırçasız doğru akım motorları için alan yönlendirme tabanlı kanatçık denetleyici tasarımı
Field-oriented based winglet controller design for the bldc motors used in direction of the rockets
- Tez No: 618461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ KESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında roketlerin hedefe yönlendirilmesinde kullanılan fırçasız doğru akım motorlarının, alan yönlendirmeli denetim metoduyla sürülmesi sağlanmış ve hedefe yönelen roketin hassas bir şekilde hedefe ulaşmasını amaçlayan bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada rotordan alınan bilgi, alan yönlendirmeli denetim algoritmasında kullanılarak sistemin hassas denetimi sağlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle, alan yönlendirmeli denetim algoritması MATLAP/Simulink ortamında motora uygulanarak benzetim sonuçları elde edilmiştir. Daha sonra, motor denetimi için 3 fazlı bir sürücü tasarlanmıştır. Motor sürücüsü, fırçasız doğru akım motoru, alan yönlendirmeli denetim algoritması ve test mekaniğinden oluşan sistemin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yüksek torklu ve hassas konum denetimi sağlayan AYD yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the brushless direct current motors used in direction of the rocket to the target is provided by applying field oriented control method is implemented and a study carried out aiming the target rocket to reach the target precisely. In this study, the information obtained from the rotor is used in the field oriented control algorithm to ensure precise control of the system. For this purpose, firstly, the simulation results are obtained by applying field oriented control algorithm to the engine in MATLAP/Simulink environment. Later, a theree phase driver is designed for motor control. The system consist of motor driver, brushless direct current motor, field oriented control algorithm and test machanics. A control method with high torque and precise position control has been successfully implemented.