Bitkisel atık küllerinin yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of vegetable waste ashes as building material
  1. Tez No: 618485
  2. Yazar: HASAN KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TINMAZ KÖSE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bitkisel atıklar; tarımsal faaliyetler sırasında, bitkisel ürünlerin üretilmesi ve işlenmesinden kaynaklanan, büyük miktarı değerlendirilemeden kalan, bir kısmı gübre olarak değerlendirilebilen ve genellikle çeşitli bertaraf yöntemleriyle değerlendirilmesi gereken, ürün olarak kullanılamayan sap, küspe ve kabuk gibi atıklardır. Bitkisel atıkların oluşmasında, üretilen ürünlerin miktarlarının yanında, iklim, coğrafya, eğitim ve sosyoekonomik etkenler de mevcuttur. Nüfusun artmasıyla tarımsal üretim artmakta ve bu durum bitkisel atıkların miktarlarının da artmasına neden olmaktadır. Enerji ve hammadde ihtiyacının artması bitkisel atıkların yenilenebilir enerji veya yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği üzerinde araştırmalar yapılmasına önayak olmuştur. Enerji ihtiyacının artmasıyla, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi artmış olup, organik atıkların enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi büyük önem kazanmıştır. Yapı malzemelerinde en önemli maliyetlerden birisi çimentodur. Çimento üretimi için farklı küllerin geri dönüşümü ve atık döngüsünü sağlamak amacıyla dünyada giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bu yöntemler, atık depolama alanı ihtiyacını asgari düzeye indirir ve bu alandaki maliyetleri azaltarak çevre dostu ikincil malzemeler üretilmesini sağlayabilmektedir. Bu çalışmada bitkisel atıkların küllerinin harç yapımında kullanılabilirliği üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar neticesinde referans numunesine en yakın değerleri veren harç numunesi F2 kodlu fındıkkabuğu külü ilaveli numunelerdir. Eğilme dayanımı 7,62 MPa, basınç dayanımı 31,19 MPa, ultrases geçiş hızı değeri 3,97 km/s ve su emme yüzdesi de %6,49 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vegetable waste, agricultural residues resulting from the production and processing of vegetable products, the large amount of which remains unassessed, some as fertilizer used and in many cases require the disposal of a variety of methods, such as the product is not described as products, shells, cores, pruning residues such as vegetable residues waste. In addition to the amount of product produced, there are many factors such as climate, geography, education and socioeconomic status. Agricultural production and vegetable wastes increased with the increase in population. The search for new and renewable energy sources in the world and in our country has significantly increased in recent years to meet this increasing energy need. Increasing the energy and raw material needs led to research on the use of agricultural waste as a renewable energy and construction material. One of the most important costs in construction materials is cement. Recycling different types of ashes for cement production has gained increasing attentions worldwide in a bid to close the waste loop. It minimizes waste landfilling and meanwhile produces useful secondary materials with reduced costs. In this study, in order to ensure the recycling of vegetable waste, a comprehensive review of the environmental protection and the applicability of the mortar were investigated. As a result of the studies, the mortar sample which gives the values closest to the reference sample is the samples with the addition of F2 coded nutshell ash. Flexure strength was 7.62 MPa, compressive strength was 31.19 MPa, ultrasonic pulse velocity was 3.97 km/h and water absorption percentage was 6.49%.