Küçükköy geleneksel dokusunda göçlerin neden olduğu mekansal dönüşümler
Spatial transformations caused by migrations in the traditional texture of Küçükköy
- Tez No: 618489
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KARATOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Kırsalda konumlanan geleneksel dokular sahip oldukları özgün yerleşim düzeni, mimari kimliği ve sosyal yapısıyla kendine özgü alanlardır. Bulundukları yörenin yerel karakteri ile biçimlenen bu alanlar, özgün kimlikleri, geleneksel karakteristikleri, taşıdıkları çok yönlü veriler ile önemli miras alanlarımızdır. Sosyo-kültürel, ekonomik ve fiziksel değerleri ile öne çıkan geleneksel dokularda; dönüşen üretim biçimleri, teknolojik gelişmeler, kent-kır arasındaki değişen ilişkiler gibi nedenlerle çift yönlü göç hareketliliği yaşanmaktadır. 1950'lerde çeşitli nedenlerle göç veren kırsal yerleşimler, 2000'lere gelindiğinde tersine göç hareketliliği ile yeni bir değişim süreci yaşamaktadır. Kırsal bölgelere yönelik yatırımların artması ve bir grup kentlinin kırsala yerleşme arzusu, bu yerleşimleri yeni çekim alanlarına dönüştürmektedir. Geleneksel dokularda mekansal dönüşümlere neden olan göçlerin etkisinde olan önemli yerleşmelerden biri de Küçükköy'dür. Küçükköy yerleşimi, geçmişten günümüze birçok göç hareketliliğine tanıklık etmiştir. 2000'lere değin, yerel kullanıcıların bir bölümü temel ihtiyaçlara erişimdeki güçlükler, maddi yetersizlikler gibi çeşitli nedenlerle Sarımsaklı ve çevre yerleşimlere taşınmıştır. Kullanıcısını kaybeden tarihi dokuda terk sürecine bağlı olarak bozulma ve yıpranma süreci yaşanmıştır. Ancak 2000'lerde ekolojik yaşama bilincinin artması ve doğayla iç içe yaşama isteği gibi sebeplerle bir grup kentlinin Küçükköy'e göç etmesi, yerleşim için yeni bir değişim sürecinin yaşanmasını tetiklemiştir. Son yıllarda gerçekleştirilen göçlerin etkileri yerleşimin özgün fiziki dokusu ile sosyal yaşantısında da yansıma bulmuştur. Gelişen sürecin yapılı dokudaki mekansal dönüşümlerini irdelemeye yönelik yapılan çalışmada, yerleşimin fiziki dokusu, mimari karakteri ve kültürel nitelikleri incelenerek doku, sokak ve yapı ölçeğindeki değişimler ortaya konmuştur. Yörenin sürdürülebilir kılınmasına katkı sağlamak hedefiyle, değişimin neden olduğu koruma sorunları belirlenmiş ve korumaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional textures located in the countryside are unique areas with their specific layout, architectural identity and social structure. These areas, shaped by the local character of the region they are located in, are our important heritage areas with their unique identities, traditional characteristics, and versatile data they carry. In traditional textures that stands out with their socio-cultural, economic and physical values; there are directional migration movements in due to changing production modes, technological developments and changing relations between urban and rural areas. Rural settlements, which emigrated for various reasons in the 1950s, underwent a new process of change with there reverse migration mobility in the 2000s. The increase in investments in rural areas and the desire of a group of citizens to settle in rural areas turn these settlements into new attraction areas. Küçükköy is one of the important settlements under the influence of migrations that cause spatial transformations in traditional tissues. The Küçükköy settlement has witnessed many migration movements from past to present. Until the 2000s, some of the local users were moved to Sarımsaklı and surrounding settlements for various reasons such as difficulties in accessing basic needs and financial in adequacies. The historical texture which lost its user experienced a deterioration and abrasion process due to the abandonment process. However, the migration of a group of citizens to Küçükköy due to the increasing awareness of ecological life in the 2000s and the desire to live intertwined with nature triggered a new change process for the settlement. The effects of migrations carried out in recent years have also been reflected in the original physical texture of the settlement and its social life. In the study conducted to examine the spatial transformations of the developing process in the structured tissue, the physical texture, architectural character and cultural characteristics of the settlement were examined and the changes in the texture, street and structure scale were revealed. In order to contribute to the sustainability of the region, conservation problems caused by the change have been identified and recommendations for conservation have been developed.