Prolinin l929 fibroblast hücrelerinde glifosat bazli herbisit toksisitesine karşi koruyucu etkisi
Protective effect of proline against glyphosate base herbicide toxicity ın l929 cells
  1. Tez No: 618518
  2. Yazar: HASRET PINAR TİPİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY ERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, L929 fibroblast hücrelerinde glifosat bazlı herbisit kullanılarak oluşturulan toksisiteye karşı prolinin koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. L929 hücreleri herbisitin 5 farklı konsantrasyonuna ve prolinin 3 farklı konsantrasyona 24, 48 ve 72 saat boyunca maruz bırakılmıştır. Sitotoksisite için 24, 48 ve 72 saat boyunca glifosata maruz bırakılan hücrelere MTT testi uygulanmış ve absorbansları ölçülmüştür. Apoptozun tespiti için kaspaz 3 aktivitesine bakılmıştır. 24, 48 ve 72 saat için IC50 değeri hesaplanmıştır. Glifosatın 210 µM konsantrasyonunda kontrole göre sadece 24 saatte çok az hücre canlılığı gözlenmiştir. 48 ve 72 saatlerde ise hücre canlılığı gözlenmemiştir. Ancak uygulanan diğer glifosat konsantrasyonlarında kontrole göre 24, 48 ve 72 saat için hücre canlılığında artış gözlenmiştir. Glifosat konsantrasyonları pozitif veya negatif kontrole göre değil de kendi içinde değerlendirildiğinde; glifosat konsantrasyonu artışı ile birlikte genel olarak kaspaz 3 aktivitesinde de artış gözlenmiştir. Prolin tek uygulandığında hücrelerde proliferasyon gözlenmiştir. Glifosat ve prolin birlikte uygulandığında ise tek başına glifosat uygulanan gruplara göre hücre canlılığında doza bağlı olarak değişimler gözlenmiştir. Prolin ve glifosat uygulanan gruplarda ise hem tek başına glifosat uygulanan gruplara göre hem de pozitif ve negatif kontrole göre kaspaz 3 aktivitesinde artış gözlenmiştir. L929 hücrelerine glifosatın yüksek konsantrasyonda toksik etki, düşük konsantrasyonlarda ise proliferatif etki gösterdiği belirlenmiştir. Düşük konsantrasyonlarda proliferatif etkinin hücrenin apoptoz mekanizmasını bozarak kanser oluşumuna neden olabileceği düşünülmüştür. Prolinle birlikte glifosat uygulanan gruplardaki kaspaz 3 aktivitesindeki artışın ise bozulan apoptoz mekanizmasını tekrar harekete geçirmiş olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the protective effect of proline against glyphosate based herbicide induced toxicity in L929 fibroblast cells. L929 cells were exposed to 5 different concentrations of herbicide and 3 different concentrations of proline for 24, 48 and 72 hours. For cytotoxicity, MTT test was performed on cells exposed to glyphosate for 24, 48 and 72 hours and their absorbance was measured. For apoptosis caspase 3 activity was examined. The IC50 value was calculated for 24, 48 and 72 hours. Very little cell viability was observed at a concentration of 210 µM of glyphosate in only 24 hours. No cell viability was observed at 48 and 72 hours. However, an increase in cell viability was observed at other glyphosate concentrations for 24, 48 and 72 hours. In general, increased caspase 3 activity was accompanied by increased glyphosate concentration, when the results are evaluated on their own rather with respect to the controls. Proliferation was observed in cells when treated with proline alone. When glyphosate and proline were treated with together, dose-dependent changes in cell viability was observed. In proline and glyphosate treated groups, caspase 3 activity increased. It was determined that glyphosate showed toxic effect in high concentrations and proliferative effect in low concentrations in L929 cells. It is thought that proliferative effect at low concentrations may disrupt the apoptosis mechanism of the cell and cause cancer. Increased caspase 3 activity in glyphosate-treated groups with proline is thought to re-activate the impaired apoptosis mechanism.