Cirsium Macrobotrys'in bazı biyokimyasal parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some biochemical paramaters of Cirsium Macrobotrys
- Tez No: 618517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Cirsium türleri yetiştiği her bölgede geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Cirsium macrobotrys'in farklı özütlerinin (metanol ve su) antioksidan kapasitesi; serbest radikal giderme aktivitesi DPPH (67.10-72.83 mg TE/g özüt) ve ABTS (107.84-128.48 mg TE/g özüt), FRAP (82.72-102.06 mg TE/g özüt), CUPRAC (142.27-194.88 mg TE/g özüt), metal şelatlama (19.16-35.71 mg EDTAE/g özüt) aktivitesi ve fosfomolibdat testi (1.31-1.73 mmol TE/g özüt) kullanılarak değerlendirildi. Özütlerin toplam fenolik içeriğinin 39.01-45.15 mg GAE/g özüt, toplam flavonoid içeriğinin 6.03-28.15 mg RE/g özüt ve toplam fenolik asit içeriğinin 5.97-12.83 mg CE/g özüt oranları arasında değiştiği belirlenmiştir. Enzim inhibisyon aktivitelerinde ise asetilkolinesteraz inhibisyonu 8.86-10.53 mg GALAE/g özüt, bütirilkolinesteraz inhibisyonu 1.30-1.61 mg GALAE/g özüt, tirozinaz inhibisyonu 123.60-204.80 mg KAE/g özüt, amilaz inhibisyonu 0.08-0.56 mmol ACAE/g özüt ve glukozidaz inhibisyonu 10.33-16.58 mmol ACAE/g özüt oranları arasında belirlenmiştir. Toplam fenolik içerik, toplam flavonoid içerik, DPPH, CUPRAC, FRAP ve glukozidaz inhibisyonu testleri en yüksek sonuçlarını ultrasonikasyon destekli ekstraksiyon yönteminde elde etmiştir. ABTS, metal şelatlama, fosfomolibdat ve bütirilkolinesteraz inhibisyonu testlerinde en yüksek sonuçlarını homojenizatör destekli ekstraksiyon yönteminde elde etmiştir. Asetilkolinesteraz inhibisyonu ve tirozinaz inhibisyonu testleri en yüksek sonuçlarını infüzyon ekstraksiyon yönteminden elde etmiştir. Amilaz inhibisyonu testi en yüksek sonucu sokslet ekstraksiyon yönteminden elde ederken toplam fenolik asit içeriği testi en yüksek sonucu maserasyon ekstraksiyon yönteminden elde etmiştir. Antioksidan ve enzim inhibisyon aktivitesinin belirlendiği oranlar C. macrobotrys'in gıda ve farmakoloji alanlarında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cirsium species are widely used in traditional medicine in every region it grows. In this study, the antioxidant capacity of different extracts of Cirsium macrobotrys was evaluated using free radical removal activity DPPH (67.10-72.83 mg TE/g extract)and ABTS (107.84-128.48 mg TE/g extract), FRAP (82.72-102.06 mg TE/g extract), CUPRAC (142.27-194.88 mg TE/g extract), metal chelating activity (19.16-35.71 mg EDTAE/g extract) and phosphomolybdate methods (1.31-1.73 mmol TE/g extract). The total phenolic content of extracts varies between 39.01-45.15 mg GAE/g extract ratios, the total flavonoid content of extracts varies between 6.03-28.15 mg RE/g extract ratios and total phenolic acid content of extracts varies between 5.97-12.83 mg CE/g extract ratios. In enzyme inhibition activities, acetylcholinesterase inhibition was determined between 8.86-10.53 mg GALAE/g extract ratios, butyrylcholinesterase inhibition between 1.30-1.61 mg GALAE/g extract ratios, tyrosinase inhibition between 123.60-204.80 mg KAE/g extract ratios, amylase inhibition between 0.08-0.56 mmol ACAE/g extract ratios and glucosidase inhibition between 10.33-16.58 mmol ACAE/g extract ratios was determined.Tests of total phenolic content, total flavonoids content, DPPH, CUPRAC, FRAP and glucosidase inhibition achieved the highest result in ultrasonication-assisted extraction method. Tests of ABTS, metal chelation, phosphomolibdat and butylcholinesterase inhibition achieved the highest result in homogenizer-assisted extraction method. Acetylcholinesterase inhibition and tyrosine inhibition tests have obtained the highest results from infusion extraction method. While the amylase inhibition test achieved the highest result from the soxlet extraction method, the total phenolic acid content test achieved the highest result from the maseration extraction method. Rate of antioxidant and enzyme inhibition activity have shown that C. macrobotrys can be used in fields of food and pharmacology.