Bazı amberlit reçinelerinin adsorpsiyon davranışları
  1. Tez No: 23112
  2. Yazar: SABRİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı organik bileşiklerin ve metal-amino asit komplekslerinin Amberlit-XAD-4, 7 ve 8 reçineleri üzerindeki adsorpsiyon davranışları incelendi. Bu reçineler üzerinde, bu bileşiklerin adsorpsiyon derecelerine fonksiyonel grup, hetero atom, karbon zinciri ve halkaların etkisi araştırıldı. Ayrıca, adsorpsiyon derecesi ve çözeltinin cinsi ve pH'sı arasındaki ilişki de test edildi. 8-hidroV?ikinolin ve amonyum prolidin ditiyokarbomatın adsorpsiyon izotermleri oluşturuldu. Amberlit XAD-4, 7 ve 8 reçinelerinin adsorpsiyon kapasiteleri ve yüzey alanı, polarite, gözenek çapı ve gözenek hacimleri arasındaki korelasyon incelendi. Elde edilen sonuçlara göre, Amberlit XAD-4, 7 ve 8 reçineleri üzerinde moleküler türlerin adsorpsiyonlan, iyonik türlerden daha büyüktür. İncelenen bileşiklerin yapısındaki halka, uzun zincir ve fonksiyonel gruplar adsorpsiyon miktarını artırır. Eğer adsorplanan türler asidik veya bazik gruplar içeriyorsa, adsorpsiyon için en önemli değişken pH'dır. Oluşturulan adsorpsiyon izotermleri, Freundlich eşitliğiyle çok iyi uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, adsorption behaviours of some organic compounds and metal-amino acid complexes on Amberlite XAD-4, 7 and 8 resins were investigated. The effect of functional groups, hetero atoms, carbon chains and rings on the adsorption extent of these compounds on the resins was researched. In addition the relationship between the adsorption extent and the type and pH of solution was also tested. The adsorption isotherms of 8-hydroxiquinoline and ammonium pyrrolidine dithiocarbamate were formed. The correlation between the adsorption capacities of Amberlite XAD-4, 7 and 8 resins and their properties, such as surface area, polarity, pore diameter and pore volume was considered. According to the obtained results, it was found that the adsorption extents of molecular species are qreater than that of ionic species on Amberlite XAD-4, 7 and 8 resins. The ring, long chain and functional group in structure of examined compounds increase the amount of adsorption. If the adsorbed compounds have an acidic or basic group, pH is the most important varible for the adsorption of them. The formed adsorption isotherms aqree quite well with Freundlich equation. VI