Activity-based cost applications in manufacturing sector
  1. Tez No: 61859
  2. Yazar: HÜMEYRA İNAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Küreselleşen dünyada, rekabetçi kalmanın tek yolu maliyetleri kontrol etmekten, verimliliği, kaliteyi ve müşteriye servis hizmetlerini iyileştirmekten geçmektedir. Şirketler, rekabet politikalarını maliyet sistemlerinden destek alarak oluşturmalıdırlar. Geleneksel maliyet yöntemleri ile ürün dizaynı, satınalma, fiyatlandırma, satış ve üretim prosesleri ile ilgili stratejiler belirlemek, geliştirmek artık güvenilir değildir. Tez çalışmamda, stratejik maliyet yönetimi, operasyonel maliyet kontrolü, ürün maliyetlendirme yaklaşımlarında sağlıklı verilere ulaşmamız için önerilen araç Aktiviteye Dayalı Maliyetlendirme Sistemidir. Bu çalışmada, aktiviteye dayalı maliyetlendirmenin gerekliliği, modeli ve işleyişi ele alınmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, companies are facing a new set of challenges in the age of automation and global competition. The growing dissatisfaction with managerial accounting is a signal for a new cost system. In this study, Activity-Based Costing System is developed for analyzing product costing and profitability. At the same time, this system could be used in business improvement studies. We can design ABC Model supported by information systems. These information systems will provide us accurate information about managing and controlling costs in ABC Model. Through this study, you will see that ABC System provides better decisions than traditional costing systems. Some of these decisions are pricing, product mix and process technology. These decisions must not be based on distorted cost information. Companies operating in a more competitive environment have a greater need for more accurate cost information, since competitors are most likely to take advantage of any errors arising from the use of distorted cost information. We will focus on the application of Activity Based Costing in a manufacturing organization. Consequently, in my thesis, Activity-Based Costing System is a preferred approach rather than traditional costing systems.