Kıyı yapılarında entelektüel tasarım
Intellectual design in coastal structures
- Tez No: 618656
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kıyı yerleşimlerinin en değerli hazinesi doğal yapıları ve görsel özellikleridir. Denizlere uyumlu olarak yaşamak için kıyılarda inşa edilen yapıların denizlerimizin ve kıyı alanlarının görsel özelliği olan güzel manzaralarını bozmadan tasarlanması önemlidir. Kıyı ve Deniz Mühendisliğinin tarihsel geçmişinde, kıyı problemlerinin çözümleri için teknik yaklaşımlar ve tasarım yöntemlerinde de değişimler olmaktadır. Önceleri dayanıklı, sağlam ve dengeli kıyı yapıları tasarlanması tercih edilmekte iken, sonraları yapıların performanslarının devamlılığı ön plana alınmıştır. Bunların yanında bölgede yaşayanlar tarafından kıyı yapılarında estetik ve sürdürülebilir kullanım konusunda talepler artmaktadır. Bu çalışma kıyı mühendisliğinde yapılan tasarımlarda dikkate alınması gerekli yeni bir kavram olan entelektüel tasarım kavramını değerlendirmekte, yapılacak kıyı yapıları tasarımlarında özellikle kentsel mekânda kalite, estetik ve sürdürebilirlik kavramlarının önemi ve nasıl ele alınacağı tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most valuable treasure of the coastal settlements is the coastal scenery. In order to live in harmony with the seas, it is important to design the coastal structures without destructing the sea views. In the historical background of coastal engineering, technical approaches and design methods for the solution of coastal problems are also changing. In the past, durable, stable and balanced coastal structures are preferred to be designed, while the demand for aesthetic and sustainable use of the coastal structures of the inhabitants is increasing. In this study, intellectual design which is a new concept will be explained in coastal engineering. Coastal engineering design will be defined under the concept of urban space quality.